[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na rozdiel od Slovenska, sú v Anglicku kostoly otvorené na bohoslužby
P:3, 02. 04. 2021 09:54, DOM

Bratislava 2. apríla (TK KBS) Slovenka Gabriela Winter žije s rodinou v Anglicku, na rozdiel od Slovenska kostoly sú tam otvorené. „Tento rok som sa na pôst veľmi tešila. To preto, že sú u nás otvorené kostoly a v tom našom tvoríme pekné malé spoločenstvo.  Môcť ísť na svätú spoveď a na svätú omšu v období celosvetovej pandémie je veľmi veľká milosť. Uvedomujem si to cestou na každú svätú omšu a radujem sa. Ďakujem Bohu za túto milosť a vždy pri svätej omši prinášam Bohu na oltár všetkých, ktorí túto milosť práve teraz nemajú,“ povedala Gabriela, ktorá žije v meste Farnborough a s rodinou navštevuje saleziánsku farnosť Pomocnice kresťanov. Tohtoročný pôst bol však pre jej rodinu iný. Na jednej strane poznačený bolesťou zo straty blizkych a na druhej strane plný nádeje na opätovné stretnutie v nebi. 


Prípravu na pôst začali svätou spoveďou už víkend pred popolcovou stredou. „Presne na Popolcovú stredu mala Elizabeth (dcéra) narodeniny, preto sme ju dopredu pripravili na to, že sa budeme postiť a preto sme presunuli tortu a špeciálnu večeru na nasledujúci deň. Prijala to dobre a jej sviatok sme oslávili aj svätou omšou a sypaním popola na hlavu,“ hovorí Gabriela. 

Cez pôst si počas spoločnej večernej modlitby čítali úryvok zo Svätého Písma, k tomu mávali krátke zamyslenie a desiatok ruženca na konkrétny úmysel, zároveň sa modlili žalm 121 a nejakú z modlitieb k svätému Jozefovi. „Deti prišli pre pôstom zo školy veľmi vzrušené a plné odhodlania si odoprieť sladkosti, pozeranie televízie, hranie na tablete.... Vysvetlili sme im, že je dobré si aj niečo odoprieť, no tento vzácny a milostiplný čas je dobrou príležitosťou na to, ako robiť viac dobra, byť k sebe láskavejší, počkať predtým než niečo nepekné povedia v hneve, zastať sa spolužiakov v škole, podeliť sa atď. Spoločne sme sa rozhodli vzdať sa počas pôstu mäsitých pokrmov. V škole majú iniciatívu zberať drobné peniaze ktoré by inak minuli na sladkosti, na charitu,“ vysvetľuje Gabriela. 

Na Kvetnú nedeľu sa v ich farnosti namiesto bahniatok prinášali palmové listy. „Ja som veľmi natešená utekala k miestnej vŕbe, kde som videla pri prechádzke krásne bahniatka a tešila sa, že ich budem môsť tradične priniesť na svätú omšu. Boli nádherné, no už úplne rozkvitnuté. Domov sme si teda priniesli palmové listy a uplietli z nich malé kríže, jeden pre každého člena rodiny. Deti vymaľovali obrázky s motívmi veľkého týždňa, ktoré si potom nalepili do okien,“ hovorí Gabriela, ktorá sa teší na nasledujúce dni. Na stretnutia v kostole. Na ticho. Na modlitbu. „Na čas pre seba a na čas, ktorý budem môcť stráviť nerušene s rodinou a spievať Aleluja,“ dodala.( TK KBS, rp; pz ) 20210402002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]