[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 11. 2024   Meniny má Kornel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aký je pôst, taká je podľa Zuzany Jenčušovej zo spoločenstva Skala Veľká noc
P:3, 01. 04. 2021 09:58, DOM

Bratislava 1. apríla (TK KBS) Aký je pôst, taká je podľa Zuzany Jenčušovej zo spoločenstva Kňazských a laických rodín (Skala) Veľká noc. Ako povedala v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS mama šiestich detí, je ich plný dom a je zaujímavé pozorovať ako všetci dozrievajú vo viere, ako sa postupom rokov menia ich pôstne predsavzatia, ako starší ovplyvňujú mladších, ako sa mení rozmer Veľkej noci od tej, pri ktorej najväčšiu radosť urobí čokoládové vajíčko, po ten, keď prežijú radosť a naplnenie z Kristovho zmŕtvychvstania. „Tohtoročné pôstne obdobie sa pre nás začalo netradične. Od známej, ktorá sa modlila za našu rodinu sme dostali slovo: „Ježiš sa vrátil od Jordánu plný Ducha Svätého. Duch ho vodil štyridsať dní po púšti a diabol ho pokúšal. V tých dňoch nič nejedol. A keď sa skončili, vyhladol.“ (Lk 4:1-2) Celý pôst som teda mala vyššie uvedené Slovo na srdci a vnímala som, že je to tak – že nemáme od pôstu očakávať, že sa nám podarí „stretnúť“ Svätého Duchu, že my ním vyzbrojení máme do pôstu i do každodenných bojov vstupovať. Že nesmieme "zaspať na vavrínoch". Že sa ním máme napĺňať v modlitbe stále, aby sme v pokušeniach mohli odolať,“ vysvetľuje Zuzana Jenčušová zo Seniakoviec. Zuzana zdôraznila, že každý deň nanovo začínajú a dúfajú, že v nich Pán zvíťazí, že tak, ako zvíťazil nad smrťou, zvíťazí nad ich hriechom. „Veľká noc je pre nás všetkých príležitosťou to zažiť, povedala by som v plnosti, v spoločenstve, s emóciami a obrazmi,“ povedala.

Už minulý rok sa na veľkonočné sviatky nedalo ísť do chrámov. Preto v ich rodine vo štvrtok si spolu spytovali svedomie podľa pútnika, čo bol pre mnohých spôsob spytovania, ktorý ich vytrhol zo zaužívaných pravidiel a dovolil pozrieť sa na život inak. V piatok si vyšli ku blízkemu krížu. „V sobotu sa mi potvrdil výrok "Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch!" ... napriek plánu viac duchovne prežiť tento deň ako po iné roky, ostalo len pri príprave jedál a zotrvaní pri obrade. Stala sa však vec, ktorá ma milo prekvapila. Ostali sme vo veľkom pokoji a pohode. Pre mňa to bolo veľké víťazstvo. Tým, že nikto z rodiny tvrdošijne netrval na svojich predstavách o tom, čo a ako musí byť, či nebyť a čo-to zmenil na svojich plánoch, podarilo sa nám zachovať pokoj a ten dovolil, aby každý z nás do hĺbky srdca prežil, že to naše hriechy pribili Krista na kríž, ale i to, že Pán zvíťazil nad smrťou i hriechom každého z nás a je pripravený víťaziť každý deň. Atmosféru vďačnosti doplnilo samozrejme chutné jedlo, a spomenuli sme si i na už zabudnutú Ikonu zmŕtvychvstania, ktorá nám udalosť nad všetky udalosti sprítomňovala až do Turíc,“ spomína Zuzana.

Tento rok od Veľkého pondelka začali pri večernej modlitbe rozjímať nad staťami Písma, ktoré hovoria o paschálnom období. „Hoci by sa zdalo, že sú nám texty známe, vynorilo sa viacero otázok, ktoré nám deti položili. Napríklad, ktorá Mária pomazala nardovým olejom Ježišove nohy a poutierala mu ich svojimi vlasmi (Jn 12:3), čo je to nardový olej, ale tiež napr. či je Jeruzalem hlavné mesto Izraela, keďže sa o tom dajú nájsť rozporuplné informácie. A tak pri počte našich detí a ich otázok sa zvyčajný čas modlitby predĺžil, čo vôbec neprekáža, lebo zainteresovaný nie je iba ten, kto dané čítanie číta a vykladá, ale všetci členovia rodiny. Počas prípravy jedál si skúsime zopakovať, čo zaznamenajú symboly Veľkej noci, napr. vajíčko, ktoré je v tomto čase jednou z najdôležitejších ingrediencií a popri inom význame som si istá, že niektorých členov našej rodiny prekvapia informácie, že je i symbolom zatvoreného Božieho hrobu,“ hovorí Zuzana.

Tým, že existuje možnosť sledovať sväté liturgie online, je tu možnosť ešte častejšie byť prítomný na ich slávení, lebo stačí si to „iba“ nastaviť. „Jasné, že to nie je úplne ono, ale pri troche dobrej vôle a s vedomím, že pre Boha čas a priestor má úplne iný rozmer, sa s ním dokážeme zjednotiť,“ povedala. Zároveň počúvanie chvál a rôznych zaujímavých programov je určite veľmi nápomocné. „Zo srdca si však prajem, aby sme si ukradli čas a zotrvali v tichu. Iba v tichu môžeme počuť Boží hlas, ktorý jediný je hodný nasledovania a isto nás bude viesť  nielen týmito sviatkami i celým našim životom. CHRISTOS VOSKRESE!,“ dodala.



( TK KBS, rp; pz ) 20210401049   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]