[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Duka podporuje snahu slovenských biskupov v obnovení bohoslužieb
P:3, 01. 04. 2021 09:09, ZAH

Praha 1. apríla (TK KBS) Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka napísal list predsedovi Konferencie biskupov Slovenska Stanislavovi Zvolenskému, v ktorom vyjadruje podporu krokom slovenských biskupov v snahe o sprístupnenie bohoslužieb veriacim. „Vyjadrujem svoju osobnú podporu ako k tvojmu, tak aj k vášmu spoločnému stanovisku biskupov Slovenska, k situácii bohoslužieb v čase koronavírusu, predovšetkým v období veľkonočných sviatkov, ktoré sú pre kresťanov najdôležitejším sviatkom v roku. Vnímam s nádejou, že po celom svete môžeme pozorovať určité povstanie celosvetového episkopátu v obhajovaní základných ľudských práv, ku ktorým v súlade s postojom pápeža Františka patrí aj náboženská sloboda, vrátane slobody kultu. V spoločnom štáte Čechov a Slovákov (ČSSR) sme mohli až do dna spoznať, čo to znamená prenasledovanie, nesloboda a potláčanie slobody kultu, rovnako ako obmedzovanie činnosti Cirkvi vo verejnom priestore,“ zdôraznil v liste kardinál Duka.

Podľa pražského kardinála nielen biskupi Slovenska, ale aj kňazi ukázali ochotu úplne spolupracovať so súčasným vedením Slovenskej republiky, a to nielen pri rešpektovaní potrebných epidemických opatrení, ale tiež aj v pomoci spoločnosti. „Veľmi si vážim Vašu iniciatívu, keď kňazi vašich diecéz - a prvá správa prišla z košickej arcidiecézy - že desiatky kňazov nastúpili, aby vykonávali pomocnú zdravotnú službu v nemocniciach pri pacientoch s Covidom-19,“ uviedol kardinál Duka, ktorý spomína na spoločné stretnutia a spoločnú cestu k slobode. „Rovnako si vážim slovenský katolicizmus, ktorý toľkokrát dokázal preukázať dobrú službu ako svojmu národu, ako aj nášmu kontinentu v zápase o slobodu, ktorá je nedeliteľná. Spomínam si aj na známu Sviečkovú manifestáciu v Bratislave a pripomínam si to veľké množstvo pútnických slávností, ktoré na Slovensku prebiehali pred rokom 1989,“ píše v liste kardinál s tým, že vtedy tieto akcie boli povzbudením aj pre nich v Česku.

Kardinál zároveň upozornil, že slávna Velehradská púť v roku 1985 by bez účasti pútnikov zo Slovenska nemala tú potrebnú silu, ktorú ukázala. „Do dnes patrí môj veľký pozdrav veriacim ženám z Oravy, ktorých hlas sa stal rozhodujúcim protestom,“ uviedol.

Kardinál Duka ubezpečil, že zostáva spojený v modlitbe, ale aj v podpore, aby slovenská Cirkev mohla naplniť svoje poslanie. „Bohoslužby sú v tejto dobe povzbudením obyvateľov a aj určitou vakcínou proti stresu a strachu. Dávajú zmysel ľudskému životu a zápasu o dôstojný ľudský život,“ dodal.( TK KBS, cz, rp; pz ) 20210401047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]