[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Drámu Fatima si budú môcť Slováci pozrieť na Veľkú noc aj online
P:3, 31. 03. 2021 09:50, DOMBratislava 31. marca (TK KBS) Drámu Fatima si budú môcť Slováci pozrieť na Veľkú noc aj online. Od 1. apríla 2021 bude totiž dostupná na online platformách Starmax, Slovak Telekom a Orange TV. Snímku si budú môcť pozrieť v originálnom anglickom znení so slovenskými titulkami alebo so slovenským či českým dabingom. Novinkou je tiež DVD, ktoré si môžu záujemcovia objednať v TV LUX (na telefónnom čísle 02 21 29 55 11 alebo e-mailovej adrese eshop@tvlux.sk).

Fatima rozpráva príbeh troch malých portugalských pastierov, desaťročnej Lucie, jej bratranca a sesternice, ktorým sa v roku 1917 opakovane zjavila Panna Mária. Povedala im, že len modlitby a obeta ukončia 1. svetovú vojnu. Pokojný život detí sa zmenil a upreli sa na ne zraky celého sveta, túžiaceho po mieri. Po rokoch pri stretnutí s profesorom Nicholsom, známym spisovateľom a skeptikom, Lucia už ako rádová sestra spomína na udalosti svojho detstva aj na to, akým spôsobom im všetkým zmenili život.

Traja malí Portugalci sa nemuseli vysporiadať len so slávou a pozornosťou, ale najmä s nedôverou, urážkami a nátlakom zo strany cirkevných aj svetských predstaviteľov. Podobne ako mnohí dedinčania, ani Luciina matka Mária neverí príbehu o zjavení a obviňuje dcéru z klamstva. Zatiaľ čo sa starosta Artur a zástupcovia cirkvi snažia deti presvedčiť, aby svoje tvrdenia odvolali, správa o zjavení sa rozšíri ďalej. Pútnici z celej krajiny prichádzajú do Fatimy s nádejou, že ich modlitby budú vyslyšané. S prichádzajúcimi pútnikmi stúpa aj tlak na sekulárnu vládu, aby urýchlene vyvrátila svedectvo o zázračnom zjavení. Artur sa nakoniec rozhodne uväzniť deti v nádeji, že ich vyhlásia za nepríčetné. Psychiater ale nenachádza žiadny dôkaz tohto tvrdenia a pustia ich na slobodu. V deň posledného zjavenia Panny Márie sa vo Fatime zhromaždia desaťtisíce veriacich dúfajúc, že budú svedkami zázraku. O tom, čo tam zažijú, sa hovorí dodnes.

Film Fatima vznikol v americko-portugalskej koprodukcii a tvorcom sa podarilo získať skutočne hviezdne medzinárodné herecké obsadenie. Dospelú Luciu stvárnila uznávaná americko-brazílska herečka Sônia Braga, u nás známa zo snímok ako Aquarius či Zázrak. Desaťročnú Luciu si zahrala talentovaná Stephanie Gil, ktorá nedávno zažiarila vo filme Terminátor: Temný osud. Hollywoodska legenda Harvey Keitel (Pulp Fiction: Historky z podsvetia, Grandhotel Budapešť, Mladosť, Ír) prijal úlohu profesora Nicholsa, ako starosta Artur sa predstavil slávny Chorvát Goran Višnjić a roly Luciinej matky za zase zhostila Lúcia Moniz, ktorú si môžu slovenskí diváci pamätať ako Portugalku z komédie Láska nebeská.

Neoddeliteľnou súčasťou filmu je podmanivá hudba talianskeho skladateľa Paola Buonvina, ktorá skvele dotvára atmosféru príbehu. Titulnú pieseň Gratia Plena k snímke Fatima pritom nenaspieval nikto menší ako svetoznámy tenorista Andrea Bocelli, ktorý je zároveň hlboko veriaci človek. Sám Fatimu v minulosti navštívil a s radosťou prijal ponuku podieľať sa týmto spôsobom na snímke o jej histórii. „Vždy som vnímal ako obzvlášť krásne, poetické a dôležité, že katolícke náboženstvo dáva tejto ženskej prítomnosti, ktorá oroduje v našom mene, ústrednú úlohu. Toto je poučný príbeh pre všetkých, dokonca aj pre ľudí, ktorí nevlastnia dar viery,“ hovorí maestro o filme.

Americký producent James T. Volk si medzinárodný tím veľmi pochvaľuje, dokonca tvrdí, že poslaním filmu Fatima je práve spájať nás: „Tento príbeh môže byť univerzálnym mostom medzi ľuďmi akejkoľvek viery. Nevinnosť tých troch detí pomohla rozšíriť posolstvo mieru a nádeje celej generácii. Možno to dokáže i dnes.“

Fatima je teda filmom tak pre veriacich, ako aj neveriacich. Snímka približuje fatimské udalosti človeku 21. storočia pútavým, atraktívnym spôsobom a viac ako na samotný zázrak zjavenia sa sústredí na to, ako tieto udalosti ovplyvnili životy troch detí, ich rodiny, ale aj ako sa s nimi vysporiadala portugalská vláda, cirkev a celý svet. Zároveň prináša unikátny filmový zážitok podporený špičkovými hereckými výkonmi, pôsobivou kamerou a strhujúcou hudbou.( TK KBS, fat, ml; pz ) 20210331046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]