[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšla nová kniha Obraz vesmíru z biblickej a filozofickej perspektívy
P:3, 31. 03. 2021 09:18, DOMVyšla nová kniha Obraz vesmíru z biblickej a filozofickej perspektívy.

Bratislava 31. marca (TK KBS) Obraz vesmíru z biblickej a filozofickej perspektívy - je názov vedeckej monografie, ktorá vyšla vo vydavateľstve Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Napísali ju doc. Jozef Jančovič z Katedry biblických vied Rímskokatolíckej bohosloveckej fakulty UK a Zuzana Zelinová z Filozofickej fakulty UK.

Kniha vznikla v rámci projektu APVV-18-0103 Paradigmatické zmeny v nazeraní na vesmír a človeka z filozofickej, teologickej a fyzikálnej perspektívy (2019-2023), na ktorom participuje až päť fakúlt UK v Bratislave (Filozofická, Prírodovedecká, Lekárska a Rímskokatolícka bohoslovecká fakulta a Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK).

„Uvedená monografia skúma paradigmatický zlom od kozmogónie (vznik vesmíru) ku kozmológii (popis vesmíru) prítomnej už v antickej filozofii. V prvej časti monografia analyzuje vybrané biblické texty a štyri základné kozmogonické koncepcie v Písme: a) stvorenie sveta pomocou Božieho slova (Gn 1,1–2,3), kde je dôraz na Boží zámer a jeho realizáciu; b) stvorenie sveta formovaním (Gn 2,4-25) s dôrazom na Božiu činnosť a jeho úzky vzťah so stvorením; c) stvorenie sveta ako výsledok mýtického zápasu Boha so silami chaosu (Chaoskampf) v poetických tradíciách s dôrazom na Božiu moc a silu proti ničote a chaosu (contra nihilum et congeriam); d) stvorenie pomocou múdrosti, respektíve Božieho Syna v neskorších tradíciách (Prís 8,22-31; Jn 1,1-3; Kol 1,15; Hebr 1,3) s dôrazom na aspekty múdrosti v stvorení. Druhá filozoficky zameraná časť skúma vnímania konceptu kozmu v antickom Grécku (od ozdoby k svetovej usporiadanosti). V závere autori porovnávajú obe antické perspektívy a ich finalitu," informoval TK KBS Jozef Jančovič.

„Zapojenie štyroch pedagógov bohosloveckej fakulty UK do tohto interdisciplinárneho projektu dokonale napĺňa výzvu pápeža Františka z roku 2017 v apoštolskej konštitúcii Veritatis gaudium (Radosť z pravdy), v ktorej povzbudil Cirkev „neuzavretú do seba“, aby cirkevné štúdiá na univerzitách a teologických fakultách prehlbovali dialóg s rôznymi vedeckými oblasťami. Spoločné bádanie odborníkov z rôznych oblastí predstavuje kvalifikovanú službu pre Boží ľud a zároveň podporuje poslanie Cirkvi ohlasovať všetkým Kristovu dobrú zvesť v dialógu s rôznymi vednými odbormi, ktoré čoraz hlbšie prenikajú do pravdy a šíria ju v spoločnosti. Pápež vyzýva protagonistov cirkevných štúdií rozpracovať svoju vlastnú úlohu a vyjadriť ju novým, kritickým a realistickým spôsobom," dodal doc. Jančovič.( TK KBS, janc, ml; pz ) 20210331044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]