[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Školáci sa môžu zapojiť do 13. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia
P:3, 26. 03. 2021 10:35, DOMBratislava 26. marca (TK KBS) V predvečer spomienky na Sviečkovú manifestáciu (24. marca) občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Nadáciou Konráda Adenauera vyhlásilo 13. ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Cieľom projektu je pozvať mladých ľudí k napísaniu príbehov o ľuďoch, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu. Projekt je určený pre žiakov 8. a 9 ročníkov ZŠ a pre stredoškolákov.

Podujatie otvoril prednáškou František Neupauer, gestor projektu. Poukázal na dôležitosť histórie, no rovnako aj načrtol vnímanie času u starovekých Grékov (chronos, kairos) a venoval sa udalosti z 25. marca 1988 (Sviečková manifestácia). Následne koordinátorka projektu Anna Kalafutová priblížila tému tohto ročníka projektu. „Naším cieľom je povzbudiť mladých ľudí, aby spísali príbehy politických väzňov, zaistených, súdených či usmrtených v roku 1951. Stále však platí, že je možné zachytiť aj akýkoľvek príbeh človeka v zápase s neslobodou (účastníka manifestácie, vyhodeného zo školy a pod.)”.

Prítomným sa prihovoril Juraj Kasarda: „Chcel by som vyzvať mladých ľudia, aby sa zapojili do projektu. Mne osobne účasť na niekoľkých ročníkoch projektu dala veľmi veľa. A to nielen po stránke odbornej, ale ľudskej,” povedal. Juraj Kasarda bol v minulosti ocenený aj ako dobrovoľník roka za jeho pomoc pri projekte počas štúdia na vysokej škole.

V rámci diskusie zaznel postreh učiteliek z Kežmarku i Žiliny, ktoré ocenili prínos projektu v oblasti osobnostného rozvoja žiaka i v didaktickej praxi. Na záver sa prítomným prihovoril účastník z Holandska Rafaele Magaldi. „Veľmi si vážim prácu učiteľov a študentov. Pre taliansky online portál už niekoľko rokov píšem o historických témach. Som veľmi rád, že som cez projekt Nenápadní hrdinovia mohol spoznať nenápadných hrdinov, ktorí sú príkladom pre mňa i pre svet.”

V závere  koordinátorka projektu upozornila na to, že je dobré pripomenúť si pamätný deň – Deň zápasu za ľudské práva (25. marec) a aj v tomto roku prvýkrát slávený pamätný deň SR venovaný obetiam komunistického režimu ,a to 24. jún. „Čo sa nenapísalo, to sa nestalo” zaznelo v závere známe rímske príslovie s cieľom povzbudiť mladých ľudí k hľadaniu a nachádzaniu príbehov tých, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

Prednášku pre študentov na iných školách k téme dejín, pamätných dní i nenápadných hrdinov je možné aj  pripraviť prostredníctvom ZOOM. Záujemcovia sa môžu prihlásiť cez Facebook Nenápadní hrdinovia. Bližšie informácie o samotnom projekte sú na stránke www.november89.eu

-
Zdroj: www.november89.eu / Anna Kalafutová( TK KBS, nov, aka, ml; pz ) 20210326022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]