[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Od Sviečkovej manifestácie uplynulo 33 rokov, pripomenú ju online
P:3, 25. 03. 2021 10:25, DOMBratislava 25. marca (TK KBS) Práve dnes, 25. marca 2021, uplynulo 33 rokov, čo sa na Hviezdoslavovom námestí zišli tisíce ľudí, aby na pokojnom zhromaždení so sviečkami v rukách vystúpili v prospech reálnej demokracie a žiadali od vtedajšieho režimu náboženskú slobodu a občianske práva pre všetkých.

Historickú pamäť manifestácie udržiava FKI

V historickej pamäti národa sa snaží udržiavať pamiatku na Sviečkovú manifestáciu Fórum kresťanských inštitúcií. Tohtoročná spomienka môže byť opäť iba v online priestore a vzhľadom na celkovú situáciu v spoločnosti sme sa rozhodli zamerať ju na ODVAHU. Podujatie sa uskutoční 25. marca 2021 o 19:00. Hosťami online večera budú Miriam Lexmann (poslankyňa Európskeho parlamentu), vladyka Cyril Vasiľ (apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie), Jozef Majchrák (novinár), Skyva (hudobný hosť) a Štefan Chrappa (moderátor).

Bližšie informácie je možné nájsť TU.
Bratislava, Svieckova manifestacia, plagat, 2021
Podujatie bude vysielané online na youtube. Záujemcovia môžu vyplniť  prihlasovací formulár, účastníci dostanú na e-mail pripomienku aj s linkom na podujatie. Okrem toho FKI v rámci kampane #prihlasimeSa zachytilo niekoľko výpovedí angažovaných ľudí, medzi iným Františka Mikloška, ktorý bol pred 33 rokmi oficiálnym oznamovateľom Sviečkovej manifestácie vtedajším úradom.

Bližšie informácie poskytne Pavol Kossey (0907 897 964), podpredseda FKI.

Bližšie informácie o Sviečkovej manifestácii

Pred 33 rokmi komunistický režim potlačil pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu v Bratislave (25. marca 1988). V Československu toto podujatie vošlo do dejín ako Sviečová manifestácia. Na Hviezdoslavovom námestí vtedy zástup modliacich sa veriacich so sviecami v rukách násilne rozohnali príslušníci verejnej a štátnej bezpečnosti. Ide o jeden z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v Československu.

Na Veľký piatok1988 v Bratislave prešalo. Ľudia sa schovávali pod dáždnikmi i preto, aby im nezhasli sviečky, ktoré držali v rukách. Zaznela hymna a modlitby. Okolo šiestej večer prišiel rozkaz pokojne zhromaždenie rozohnať silou. Do dáva vrátali autá, prišli rany obuškami, proti ľuďom použili i vodné delá. Zranených dodnes nikto nespočítal, zatknutých bolo približne dve stovky. Zvolávateľ zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti.

Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok.

Manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“.

Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989. CHRONOLÓGIU Sviečkovej manifestácie je možné nájsť ::TU::

Zdroje: Archív TK KBS / FKI( TK KBS, tk,fki, ml; pz ) 20210325022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]