[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zhromaždenie FKI vyzvalo k solidarite a zvolilo si staronového predsedu
P:3, 24. 03. 2021 15:46, DOMBratislava 24. marca (TK KBS) V utorok 23. marca 2021 sa uskutočnilo vôbec prvé online valné zhromaždenie Fóra kresťanských inštitúcií. Na zhromaždení sa zúčastnili zástupcovia 24 členských organizácií a členovia predsedníctva. FKI je platformou pre spoluprácu kresťanských organizácií za účelom vnášať do spoločnosti kresťanské princípy.

V úvode si účastníci vypočuli videopozdrav Christiana Hartla, výkonného riaditeľa RENOVABIS (Nadácia pomoci nemeckej cirkvi krajinám východnej Európy), ktorý ocenil dlhoročné pôsobenie FKI, “aby bolo kresťanov v spoločnosti lepšie počuť” a prisľúbil ochotu ďalej podporovať jeho projekty.

Nasledovala informácia o činnosti FKI v období od 2017 - 2021. Bola medzi iným vytvorená nová vizuálna identita FKI (logo a komunikačná stratégia). Zvýraznila sa aj vizuálna identita iniciatív, ktoré vznikli na pôde FKI - Deň rodiny a Kresťan na vidieku. Z hľadiska vnútorného fungovania je snaha viac osamostatniť výkonnú a riadiacu zložku, aby sa predsedníctvo mohlo efektívnejšie venovať strategickému smerovaniu FKI. Ukazuje sa, že stále narastajúce množstvo úloh si vyžaduje aj pozíciu profesionálneho výkonného riaditeľa.

FKI sa postupne viac sústreďuje na celoslovenské kampane a iniciatívy - Kresťan na vidieku, Nedeľa patrí rodine, Nádej v čase korony, #prihlasimeSa. FKI chce prinášať na Slovensko nové témy a projekty. Takýmto projektom je napr. Kresťan na vidieku, ktorý podporuje všestranný rozvoj vidieka v zhode s kresťanskými princípmi. FKI sa chce dotýkať hlavne oblastí, ktoré nedokážu primerane pokryť jednotlivé organizácie napr. celoslovenská komunikácia Deň rodiny, Voľná nedeľa, #prihlasimeSa, spravodlivé prerozdeľovanie verejných zdrojov, strategický fundraising a pod. V tomto kontexte možno vnímať aj pripravovanú online diskusiu Odvaha dnes, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 25. marca o 19:00 pri príležitosti 33 výročia Sviečkovej manifestácie. 

Hlavnou témou živej diskusie bolo, ako by malo FKI ešte efektívnejšie plniť svoju víziu, aby bolo kresťanov v spoločnosti lepšie počuť. Nemalo by byť vo svojich verejných vystúpeniach častejšie kritické? Ako by FKI mohlo pomôcť svojim členským organizáciám napr. pri získavaní grantov vo VÚC či na komunálnej úrovni? Diskusia vyjasnila, že FKI sa snaží vyhýbať extrémnym polohám a chce predstavovať zodpovedný, vyvážený a uvážený prístup. Mali by prevažovať tvorivé, pozitívne návrhy oproti kritickým. A kritika by mala byť vždy čím konštruktívnejšia.  FKI nemá vstupovať do všetkých tém, ktoré iniciujú jej členovia, ale v duchu subsidiarity vstupovať tam, kde je to jasne na prospech veci. 

Diskusia priniesla pre obdobie pandémie aj jedno konkrétne odporúčanie všetkým svojim členom i všetkým ľuďom dobrej vôle. Sú profesie, ktoré sú v súčasnej náročnej situácii extrémne zaťažené a mnohí títo ľudia sú na pokraji svojich fyzických i psychických síl - napr. anestéziológovia, pneumológovia, pracovníci na COVID oddeleniach, pracovníci pomáhajúcich a poradenských profesií ako psychiatri, psychológovia, pracovníci charity a podobne.

Podpredseda FKI Pavol Kossey účastníkov povzbudil: „Preukazujme živú a neformálnu solidaritu! Majme otvorené oči a ľuďom, ktorí slúžia spoločnosti v takýchto náročných podmienkach, ponúknime svoju pomoc. Môže to byť napr. stráženie detí, pomoc pri robení úloh, zabezpečenie nákupu. Láska má fantáziu.“

Na záver zhromaždenie volilo predsedu. V tajnom hlasovaní na ďalšie tri roky potvrdil svoj mandát Tomáš Kuzár, ktorý sa tak stal opätovne predsedom FKI. V záverečnom pozdrave staronový predseda zdôraznil: „FKI je také silné, ako silné sú členské organizácie.“ Povzbudil tak štatutárov k spolupráci a ďalšiemu budovaniu spoločnej platformy.

TK KBS informovala Bernadeta Zacherová( TK KBS, bza, ml; pz ) 20210324027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]