[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kúpou alebo predajom svojej knihy sa dá pomôcť aj núdznym deťom
P:3, 24. 03. 2021 15:05, DOMBratislava 24. marca (TK KBS) Od marca môžete kúpou knihy alebo jej predajom pomôcť deťom v núdzi a darovať im možnosť najesť sa v škole, kde sa vzdelávajú. Knižná burza „Čítaj a daruj s Mary’s Meals“ funguje ako facebooková skupina, do ktorej sa môže pridať ktokoľvek. Dá sa zapojiť tak, že si v skupine knihu buď kúpite alebo knihu ponúknete a niekto iný si ju môže zadovážiť. Celá zaplatená suma následne putuje na stravovací program pre chudobné deti, ktorý zabezpečuje charitatívne dielo Mary’s Meals.

S nápadom spojiť čítanie kníh a pomoc deťom prišla dobrovoľníčka Mary’s Meals a mladá študentka Lucia Kresanová. „Kvôli pandémii trávia ľudia viac času v izolácií a jeden zo spôsobov, ako toto obdobie prežiť zmysluplne, je čítanie kníh. Okrem toho marec nazývame mesiacom kníh, tak som sa rozhodla takýmto spôsobom pomôcť dobrej veci,“ povedala dobrovoľníčka.

Zakladateľ charitatívneho diele Mary’s Meals Magnus MacFarlane-Barrow hovorí o „malých skutkoch lásky“, ktoré dokážu veľké veci. Tieto slová mala v pamäti aj Lucia, keď vymýšľala knižnú burzu. „To, že vieme čítať a že si môžeme prečítať takmer akúkoľvek knihu, je pre nás niečo samozrejmé a neprikladáme tomu význam. Na svete sú však krajiny a ľudia, ktorí túto výsadu nemajú. Nemajú prístup k vzdelaniu, alebo aj keď ho majú, v plnohodnotnom vzdelávaní a zlepšení ich života im bránia zlé životné podmienky,“ dodala Kresanová.

Lucia robí dobrovoľníčku pre Mary’s Meals Slovensko, ktoré vzniklo pred vyše dvoma rokmi ako spontánna iniciatíva skupiny nadšencov. Tí sa rozhodli šíriť myšlienku podpory Mary’s Meals na Slovensku vo svojom voľnom čase a bez nároku na odmenu. Dnes vďaka tomu mnohí Slováci prispeli už na viac ako 5 miliónov porcií jedla deťom v núdzi po celom svete.

Charitatívne dielo Mary’s Meals pomáha sýtiť chudobné deti priamo v škole, kde sa vzdelávajú. Myšlienka pomoci začala sýtením prvých 200 detí v africkom Malawi, keď malý chlapec Edward povedal zakladateľovi diela MacFarlane-Barrowovi, že by chcel mať dosť jedla, aby sa najedol a že by jedného dňa chcel ísť do školy.

Dnes svoje každodenné jedlo v školách dostáva už viac ako 1,6 milióna  detí v najchudobnejších komunitách v 19 krajinách sveta. Priemerné náklady potrebné na nasýtenie jedného dieťaťa počas celého školského roka sú 18,30 €. Projekt podporený pápežom Františkom či ocenený anglickou kráľovnou Alžbetou II. funguje aj práve vďaka mnohým malým skutkom lásky, ktoré ľudia robia dobrovoľne. „Viac ako 80 tisíc miestnych dobrovoľníkov varí deťom z lokálnych surovín jedno výživné jedlo denne priamo v ich škole, aby nemuseli od mala pracovať alebo žobrať,“ povedal Viktor Porubský, dobrovoľník a zároveň štatutár združenia Mary’s Meals Slovensko.

Viac informácií a možnosť zapojiť sa nájdete vo facebookovej skupine Čítaj a daruj s Mary’s Meals alebo na stránke www.marysmeals.sk.( TK KBS, vpo, ml; pz ) 20210324025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]