Trnava 23. marca (TK KBS) Kvalita života až do poslednej chvíle života človeka je najdôležitejším aspektom a aj darom, ktorý môžeme zomierajúcemu človeku dať. Myslí si to profesorka Patricia Dobríková, ktorá sa na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave špecializuje na hospicovú a paliatívnu starostlivosť.
Pandémia podľa odborníčky z katedry sociálnej práce v mnohom zmenila zmýšľanie ľudí a samozrejme aj nazeranie na smrť ako takú. „Hoci vieme, že smrť je prirodzenou súčasťou života, veľmi nás zasiahne, keď sa dotkne našej rodiny, našich blízkych, priateľov alebo známych.“
Profesorka Patricia Dobríková sa usiluje o rozvoj paliatívnej starostlivosti na Slovensku, aby ľudia nezomierali v bolestiach, aby sa rešpektovala ich autonómia, ich ľudská dôstojnosť a aby nezomierali sami. „Práve teraz, v čase pandémie, je nesmierne ťažké zabezpečiť tento posledný bod. V nemocniciach nie je dosť personálu, ktorý by bol pri každom zomierajúcom človeku a návštevy príbuzných nie sú možné. Inak je to v hospicoch, v ktorých je personál pripravený na takúto situáciu.“
Slovenská špecialistka na hospicovú a paliatívnu starostlivosť Patricia Dobríková nielenže prednáša a vyučuje sociálnu prácu, ale sama pomáha v hospici alebo ženám po potrate. Aktívne spolupracuje s Univerzitou v Scrantone, venuje sa aj syndrómu vyhorenia. V závere roka 2019 ju prezidentka vymenovala za profesorku v odbore sociálna práca.
Pre štúdium sociálnej práce na Trnavskej univerzite sa môžu záujemcovia rozhodnúť a prihlásiť sa ešte do 31. marca tohto roka.