[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Etiópsky biskup Medhin: Deje sa tu katastrofa, zabíjanie musí skončiť
P:3, 23. 03. 2021 09:45, ZAHFoto: Archiv PMD


Etiópia 23. marca (TK KBS) Katolícky biskup z Adigratu Tesfaselassie Medhin apeluje na národné a medzinárodné spoločenstvo, aby neodhliadali od brutálnej vojny v etiópskom regióne Tigray. „Deje sa tu humanitárna katastrofa, zabíjanie musí skončiť,“ varuje v rozhovore pre Pápežské misijné diela v Nemecku (MISSIO) Mníchov. Pred tromi navštívil na pozvanie Dobrej noviny aj Slovensko.

Naliehavo je nevyhnutná podpora liekov a potravín, ktorých distribúcia musí byť možná vo všetkých dedinách a regiónoch Tigray. „Musí byť umožnený prístup medzinárodným mimovládnym organizáciám, aby sa verejnosť mohla dozvedieť pravdu o ďaleko siahajúcom ničení, sexuálnom násilí a o obrovskej núdzi ľudí,“ pokračuje. „Nachádzame sa v zlej situácii.“

Boje sa nezmenšili ani v piatom mesiaci, informoval biskup. Civilisti boli zabití na mnohých miestach v Tigray, ktoré okupujú armády Etiópie a Eritrey. Okrem toho sa používajú drony. „Nachádzame sa v zúfalej situácii,“ uviedol dlhoročný projektový partner pre Missio Mníchov. Žiada: „Eritrejská armáda musí byť stiahnutá.“

Prvé pomocné dodávky dorazili, zatiaľ však iba na niekoľko miest pozdĺž veľkých a prístupných ciest, uvádza biskup Tesfaselassie Medhin. V mene komunít ďakuje organizáciám, ktoré sa starajú o koordináciu a starajú sa o zásobovanie. 80 percent oblasti je však neprístupných kvôli prebiehajúcim bojom a blokovaniu ciest.

Žiadny kontakt s mnohými farnosťami

Sám biskup nebol v kontakte s farnosťami tri mesiace od konca októbra. Iba nedávno sa mu podarilo skontaktovať niekoľko dedín, stále však nie je možné vymieňať si správy so šiestimi farnosťami. „Z ďalších troch staníc v diecéze na západ od Tigray sme sa dozvedeli, že boli vyplienené a zničené. Nemôžeme sa však k nikomu dostať a nemôžeme posúdiť rozsah škody,“ hovorí.

Žiadosti o pomoc prichádzajú z iných farností. Farnosť mesta Adua požiadala o podporu, pretože už nemá dostatok jedla pre asi 35 000 vnútorne vysídlených osôb, ktoré utiekli pred zúrivými bojmi a vraždami na západe a z niektorých vnútorných častí Tigray.

Podľa biskupa Tesfaselassie Medhin utieklo z pohraničných oblastí na západe do Sudánu viac ako 60 000 ďalších ľudí, ktorí tam hľadajú ochranu. Všeobecne je ťažké zásobovať obyvateľov Tigray, pretože na väčšine miest došlo k zničeniu elektrického vedienia a väčšina bánk je stále zatvorená.

Biskup Tesfaselassie ďakuje z celého srdca všetkým ľuďom, ktorí pri ňom a jeho ľuďoch stoja v tejto hroznej situácii, prostredníctvom modlitieb a praktickej pomoci. On a jeho komunita sa modlili, aby aj Európa prežila koronovú pandémiu a jej následky.

Správy o masakroch

Konflikt medzi vládou v Addis Abebe a Tigrajskou ľudovou oslobodeneckou frontou (TPLF), ktorý mal v Etiópii dlho vplyv, sa začiatkom novembra vojensky vyhrotil. Odvtedy bol Tigray prakticky odrezaný od vonkajšieho sveta. Stále neexistuje pripojenie na internet a telefónne hovory sú opäť možné od nedávna.

Odvtedy sa čoraz viac objavujú správy o masakroch civilistov v regióne, kde žije okolo šesť miliónov ľudí. Podľa organizácie Amnesty International eritrejská armáda údajne koncom novembra zabila v meste Aksum stovky ľudí, vrátane mnohých žien. OSN odhaduje, že 4,5 milióna ľudí je závislých od humanitárnej pomoci.

-
Zdroj: Pápežské misijné diela na Slovensku( TK KBS, pmd, ml; pz ) 20210323022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]