[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pastiersky list olomouckých biskupov: Buďme nablízku nenarodeným, aj ich rodičom
P:3, 23. 03. 2021 07:49, ZAHOlomouc 23. marca (TK KBS) "Postoj cirkvi sa za dvetisíc rokov nezmenil a ani zmeniť nemôže, pretože ani ľudská prirodzenosť, ani mravné princípy sa nemenia. Moderné technické prostriedky nemenia zlo na dobro, len môžu spôsobiť, že dobro je plodnejšie a zlo ničivejšie." Píšu v pastierskom liste biskupi Olomouckej arcidiecézy k blížiacej sa slávnosti Zvestovania Pána, ktorá sa slávi aj ako Deň nenarodeného života.

Biskupi v liste upozorňujú, že možnosť spolupracovať s Bohom na stvorení novej nesmrteľnej bytosti je vznešená výsada, ktorú nemajú ani anjeli. „Dar viery nám pomáha túto skutočnosť správne doceniť a žasnúť nad ňou,“ uvádzajú s tým, že súčasná spoločnosť sa k počatiu dieťaťa nestavia vždy s otvoreným náručím. „Z čoho vyplývajú obavy z počatia a narodenie dieťaťa? Počúvame obavy z preľudnenia Zeme, akoby Boh len nezúčastnene hľadel na ľudí a nechcel nám po vzkriesení zveriť celý premenený vesmír. Vieme, že akékoľvek spolužitie s druhým človekom prináša nielen veľké radosti a šťastie, ale nezriedka aj bolesti, námahy a kríže. Ak túto skutočnosť ľudia odmietajú a zameriavajú sa iba na získanie osobného šťastia, dochádza k narúšaniu celej spoločnosti. Veď už dnes sa rodí veľa detí mimo manželstva a nemálo matiek zostáva osamotených. Spôsobuje to nielen sociálne problémy, ale celej generácii detí nie je nikto schopný nahradiť milujúce rodinné prostredie s mamičkou a oteckom,“ konštatujú olomouckí biskupi v pastierskom liste.

Biskupi z Olomouca píšu, že niektorí sa na nich obracajú s otázkami, či nedošlo k zmene učenia Cirkvi ohľadom mravnej neprípustnosti antikoncepcie či umelého potratu zdravotne postihnutých detí. „Nepovažujte tieto javy za výdobytok modernej spoločnosti. Už staroveké civilizácie poznali spôsoby zabraňujúce počatiu či donoseniu dieťaťa. Postoj cirkvi sa za dvetisíc rokov nezmenil a ani zmeniť nemôže,“ zdôrazňujú.

„Čo teda môžeme pre nenarodené deti a ich rodičov, prípadne pre lekárov, ktorí konajú proti životu, robiť? Aj keď nám srdce pri myšlienke na osud tisícov nenarodených detí krváca, nemôžeme druhým dobro vnucovať proti ich vôli. Nerobil to ani Kristus. Boh rešpektuje slobodnú vôľu každého človeka, ktorá mu bola darovaná pri jeho počatí a zostáva mu na veky. Podporu však môže vyjadriť každý z nás, pričom jej formu si môžeme zvoliť podľa situácie a možností. Odporúčať môžeme najmä vrúcnu modlitbu, trpezlivé počúvanie, tíšiace aj povzbudzujúce slovo, dobrý príklad a samozrejme nezištnú praktickú pomoc,“ uvádzajú biskupi.( TK KBS, cz, rp; pz ) 20210323017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]