[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: „Sestra voda“ nie je tovar
P:3, 22. 03. 2021 14:55, ZAHVatikán 22. marca (RV) Pondelok 22. marca je Svetovým dňom vody, na ktorého významný cieľ upozornil aj pápež František. Tejto problematike venuje Cirkev veľkú pozornosť aj dôrazom na odstraňovanie nerovnosti v prístupe k pitnej vode a jej negatívnych sociálnych dopadov, ktoré ešte viac vystúpili do popredia v súvislosti s pandémiou Covid-19.

Vatikánske Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v súčasnosti realizuje projekt „WASH“, zameraný na prístup k pitnej vode, sanitárnym systémom a hygiene, so zapojením 22 krajín. Pred rokom vyšiel na túto tému aj dokument s názvom „Acqua fons vitae“ – Voda, zdroj života.

„Svetový deň vody ... nás pozýva uvažovať nad hodnotou tohto nádherného a nenahraditeľného Božieho daru. Pre nás veriacich „sestra voda“ nie je tovar: je to univerzálny symbol a zdroj života a zdravia.“

Týmito slovami pripomenul význam vody Svätý Otec František v nedeľu 21. marca. Povzbudil všetkých, čo aktívne odpovedajú na výzvu nedostatočného a nerovného prístupu k tomuto Božiemu daru:

„Preveľký počet bratov a sestier má len nedostatočný prístup k vode, a to azda aj znečistenej. Je potrebné zaistiť všetkým pitnú vodu a hygienické služby. Ďakujem a povzbudzujem všetkých, ktorí v rozličných profesiách a zodpovednostiach pracujú pre tento tak dôležitý cieľ.“

Zo strany Svätej stolice zastrešuje aktivitu 

v tejto oblasti Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj, na čele s kardinálom Petrom Turksonom. V súčasnosti prebieha projekt „WASH“ zameraný na prístup k pitnej vode, sanitárnym systémom a hygiene. Zapojených je doň 150 cirkevných zdravotných štruktúr v 22 krajinách. Na iniciatíve dikastéria spolupracujú rehoľné kongregácie, biskupi, Medzinárodná katolícka charita, ako aj Global Water 2020, trojročný program verejno-súkromnej iniciatívy so sídlom v USA.    

Pred rokom, v marci 2020, vydalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj dokument Acqua fons vitae (Voda, zdroj života) s podnadpisom „Usmernenia ohľadom vody, symbolu plaču chudobných a plaču Zeme“. Vychádza z katolíckej sociálnej náuky a skúseností z práce členov Cirkvi v rôznych krajinách. Rozsiahlu problematiku (109 odstavcov) si všíma v troch sektoroch: voda pre ľudské užívanie; voda ako zdroj pre ľudské činnosti, najmä poľnohospodárstvo a priemysel; a do tretice voda v zmysle vodných plôch: riek, jazier, morí a oceánov.

Pápež František v tejto súvislosti vo svojom nedeľnom príhovore vyzdvihol jeden z konkrétnych príkladov činnosti v jeho rodnej Argentíne:

„Myslím napr. na «Univerzitu vody», v mojej vlasti, na tých, čo sa v nej angažujú a šíria povedomie o dôležitosti vody. Veľká vďaka vám, Argentínčania, ktorí pracujete na tejto «Univerzite vody».“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210322038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]