[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Babjak rokoval s protopresbytermi o slávení Veľkej noci
P:3, 22. 03. 2021 07:59, DOMPorada vladyku Jána Babjaka SJ s protopresbytermi

Foto: is pa


Prešov 22. marca (TK KBS) Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ rokoval s protopresbytermi (dekanmi) Prešovskej archieparchie online formou. Stretnutie sa začalo úvodnou modlitbou a krátkou katechézou vladyku Jána. Následne každý z protopresbyterov zhrnul, ako momentálne pôsobia kňazi vo svojich farnostiach a ako sa dokázali vysporiadať s opatreniami, ktoré z veľkej miery obmedzili ich pastoračné poslanie. Veľa kňazov hneď od začiatku pandémie prešlo k online streamovaniu bohoslužieb, mnohí začali nahrávať rôzne duchovné katechézy či príhovory, ktorými sa snažia priblížiť k veriacim aj touto formou.

Aj keď pandémia prekvapila a ochromila chod celej spoločnosti, predsa len gréckokatolícka cirkev bola do istej miery pripravená na vysielanie bohoslužieb. Už niekoľko rokov pred pandémiou boli totiž nainštalované kamery do všetkých troch katedrál cirkvi, ako aj na najväčšie pútnické miesta do Ľutiny, Klokočova a Litmanovej a do baziliky minor v Michalovciach. Veľká vďaka patrí v tejto súvislosti projektu TV LOGOS, ktorá tak hneď mohla prinášať nielen priame prenosy z týchto miest, ale aj príhovory biskupov, katechézy kňazov, a tiež aktuálne aj rôzne duchovné spoty mladých v súvislosti s prebiehajúcim sčítaním obyvateľov. Len pred niekoľkými dňami začala z prešovskej katedrály vysielať bohoslužby aj TV LUX. Pravidelné sväté liturgie môžu veriaci sledovať prvú, tretiu a štvrtú sobotu v mesiaci vždy ráno o 7:00.

Aj napriek všetkej snahe a veľkému zápalu kňazov a mnohých laikov, protopresbyteri spolu s vladykom museli skonštatovať, že veriaci najťažšie nesú odlúčenie od Eucharistického spoločenstva, ako aj od individuálneho vysluhovania sviatostí, predovšetkým svätej spovede. V tejto súvislosti všetci kladne zareagovali aj na podanie Jána Figeľa, ktoré poukazuje na porušenie ústavného a medzinárodného práva, vychádzajúc zo základného práva občanov na uplatňovanie slobody náboženského vyznania.

V súvislosti s blížiacimi sa sviatkami Paschy padlo množstvo podnetov zo strany protopresbyterov, ako postupovať pri slávení sviatkov a s tým spojených obradov počnúc Kvetnou nedeľou až po Svetlú nedeľu Paschy.

Nakoľko stále sa nevie, či bohoslužby aj počas Veľkej noci budú slávené neverejne, vladyka Ján ponúkol v prípade tohto pesimistického scenára možnosť, aby sa všetci, aj kňazi aj veriaci Prešovskej archieparchie, zjednotili počas nedele Paschy so svojím arcibiskupom. Televízia LUX totiž v nedeľu Paschy 4. apríla prinesie priamy televízny prenos z prešovskej katedrály. Prenos začne o 7:00 slávením utierne vzkriesenia, po ktorej bude nasledovať požehnanie paschálnych jedál a približne o 8:00 sa bude sláviť archijerejská svätá liturgia.( TK KBS, is pa, rp; pz ) 20210322022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]