[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Maria je ako most pri dialógu s islamom
P:3, 18. 03. 2021 15:52, ZAHVatikán 18. marca (TK KBS) Pápež František sa nikdy netajil svojou hlbokou mariánskou úctou. Tú dosvedčujú početné návštevy na mariánskych pútnických miestach - od Fatimy cez Aparecida po Guadalupe - a osobná zbožnosť prejavovaná rôznymi úkonmi - od modlitby "Pod tvoju ochranu", ktorú prednáša pred začiatkom a po zakončení apoštolských ciest pred ikonou Salus Populi Romani v rímskej bazilike Panny Márie Väčšej, po menej známu pobožnosť Troch Zdravasov.

Aj počas cesty do Iraku Matka Božia neustále pápeža Františka sprevádzala, a to nielen ako ikona Loretánskej Madony, patrónky letcov, ktorá s ním cestovala v pápežskom špeciále, ale v láske a úcte, ktorú vo väčšinovo moslimskej krajine, k Nepoškvrnenej prechovávajú tiež stúpenci islamu. Ako vysvetľuje mariologista Antonio Grasso z Pápežskej mariánske akadémie, táto skutočnosť je kľúčovým bodom medzináboženského dialógu:

"Korán, ktorý obsahuje Mohamedovo učenie, sa skladá zo 114 súr, či kapitol. O Márii sa hovorí v dvanástich súrách a sedemdesiatich veršoch, ktoré popisujú päť epizód z jej života: narodenie, odchod do chrámu, kam sa ako mladučká uchyľuje pod Zachariášovu ochranu, zvestovanie, pôrod - pod holým nebom v blízkosti palmy, kde pôrodné bolesti sú iba mravné, čo potvrdzuje Máriino panenstvo, a obhajoba pred očiernením, keď sa ako slobodná matka vracia domov k príbuzným. Novorodenec však hlasno svoju matku obhajuje, ospravedlní jej nevinnosť, rovnako ako Boh, ktorý ju v okamihu pôrodu obdaril výnimočným prozreteľnostným zásahom. Na spomínanej palme totiž zázračne vyrastú datle, ktorými sa Mária po pôrode nasýti, a osvieži sa vodou z prameňa, ktorému Boh dal vytrysknúť pri jej nohách. "

Mária je vzorom moslimskej viery a zbožnosti a do mariánskych svätýň v Iraku sa uberá tiež mnoho islamských veriacich, pokračuje Antonio Grasso. "Jedným z najnavštevovanejších mariánskych miest je Koman v irackom Kurdistane, kde sa každoročne 15. augusta oslavuje Dormitio - Zosnutie Panny Márie. Prichádzajú sem tisícky pútnikov, vrátane mnohých moslimov, ktorí Máriu uctievajú ako matku proroka Ježiša. Všetci pútnici sa na púť pripravujú päťdenným pôstom. Ďalej je tu katedrála Nepoškvrneného Počatia v meste Karakoš, ktorú pápež František navštívil. Z jej objektu a zvonice si samozvaný Islamský štát urobil strieľňu a vojenské veliteľstvo. Teraz sa kostol stal symbolom obnovy a tiež sem prichádza veľa moslimov, aby sa Márii poklonili."( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20210318024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]