[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Dúbravici pokračuje reštaurovanie fresiek, ukončiť ho chcú v máji
P:3, 18. 03. 2021 11:17, DOMBratislava 18. marca (TK KBS/Rádio LUMEN) Šesťdesiattisíc eur získali kapucíni z Poník z dvoch grantov na reštaurovanie fresiek vo filiálnom Kostole svätej Žofie v Dúbravici. Reštaurátori začali s obnovou vlani v júli. 

Vedúci tímu reštaurátorov a garant projektu Ján Sikoriak vysvetlil, že maľby dal zhotoviť rod Dúbravických na začiatku šestnásteho storočia technikou secco fresco. Majú vynikajúcu úroveň. „Najväčším prekvapením bolo objavenie rozsahu výskytu malieb v pôvodnej rodovej kaplnke Dúbravických, ktorá v súčasnej dobe slúži ako sakristia. Od podlahy až po klenbu sa nachádza nádherná maliarska výzdoba,“ povedal pre Rádio LUMEN.

Fresky predstavujú výjavy zo života Ježiša Krista, Zvestovanie Panny Márie i evanjelistov. „Podarilo sa nám objaviť grafické predlohy pre obrazy Zvestovanie Panny Márie a Muža bolesti, autorom, ktorých bol slávny nemecký maliar a grafik Albrecht Dürer,“ uviedol Ján Sikoriak.

Kapucín Róbert Žilka z Poník hovorí, že po dokončení reštaurovania Kostol svätej Žofie sprístupnia aj verejnosti a vytvoria mu webovú stránku. „Kostoly slúžia samozrejme predovšetkým na modlitbu, ale umenie a krása je darom všetkým ľuďom a umenie formuje každého človeka,“ povedal kapucín Žilka.

Reštaurátori obnovujú fresky vo svätyni, v sakristii a na severnej stene. Ak by sa kapucínom v budúcnosti podarilo získať ešte nejaký grant, mohli by odkryť maľby aj v ďalšej časti kostola. „Na južnej strane už máme tiež potvrdené, že sú fresky, na západnej zatiaľ nevieme,"“ uviedol Sikoriak.

Práce na obnove dúbravického kostolíka by mali ukončiť v máji. Na konci júna v ňom odslúžia slávnostnú ďakovnú svätú omšu, po ktorej bude nasledovať prehliadka tejto sakrálnej pamiatky. Kostol postavili v pätnástom storočí a spolu s ďalšími chrámami v Čeríne, Hornej Mičinej, na Ponikách a v Zolnej patrí do Gotickej cesty na strednom Slovensku.

-
Zdroj: Rádio LUMEN / Jana Ondrejková( TK KBS, rlu, ja, ml; pz ) 20210318017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]