[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre chystajú tradičnú krížovú cestu na Kalváriu netradične online
P:3, 18. 03. 2021 09:30, DOMKrížová cesta na Kalvárii v Nitre.

Foto: Archiv BU


Nitra 18. marca (TK KBS) Aspoň jedna spoločná a hromadná tradičná pobožnosť krížovej cesty na nitriansku Kalváriu, bez ktorej si kresťania v Nitre donedávna nevedeli predstaviť ani len jednu z pôstnych nedieľ alebo Veľký Piatok, ale už druhý rok ju musia pre koronavírusovú pandémiu opäť oželieť, v tomto roku predsa len bude. Aj s nitrianskym diecéznym biskupom, aj so všetkými nitrianskymi farármi, aj s veriacimi žijúcimi v starobylej Nitre.

Bude však iná, netradičná. Bude totiž tak, ako mnoho iných hromadných podujatí v súčasnosti, len online cez televíznu obrazovku alebo počítačový monitor. Ale o to zaujímavejšie a príťažlivejšie a s veľkým predpokladom, že sa jej aspoň čiastočne podarí vytvoriť v domácnostiach hlbokú duchovnú atmosféru pre dôstojné prežitie tohtoročného Veľkého Piatku a Veľkej noci mimo našich chrámov.

Prípravy na jej uskutočnenie sú už v plnom prúde. Minulú sobotu sa pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii zišlo 14 kňazov pôsobiacich vo farnostiach mesta Nitra pod vedením diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka a veľprepošta Katedrálnej kapituly sv. Emeráma Mons. Štefana Valla a v tichosti sa vydali popri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty až na jej koniec na vrchole Kalvárie. Ticho prerušovali len úvahy a modlitby pri každom zastavení. Úvod a záver krížovej cesty patril diecéznemu biskupovi, ostatné zastavenia si rozdelili nitrianski kňazi medzi sebou. Pri každom z nich uvažovali nad jednotlivými udalosťami poslednej cesty Pána Ježiša Krista, na ktorej konci bola spasiteľná obeta a smrť na kríži za hriechy každého z nás.

Zvláštnosťou tohtoročných textov a obsahu zamyslení či úvah pri jednotlivých zastaveniach bolo a bude, že tie historické udalosti sa v jednotlivých úvahách pripodobnili k prežívaniu aktuálnych udalostí spôsobených koronavírusovou pandémiou v rôznych podobách. Takto uskutočnenú pobožnosť krížovej cesty nitrianskych kňazov pod vedením diecézneho biskupa citlivo zaznamenali filmové kamery a majstri zo štúdia Max of Sound z Nitry už v súčasnosti spracovávajú natočené zábery, ktoré ešte budú doplnené o sprievodné spevy medzi jednotlivými zastaveniami a tohtoročná pobožnosť Krížovej cesty na nitriansku Kalváriu bude pripravená k odvysielaniu práve na Veľký piatok v čase, ako sa vždy v minulosti konala tradičná krížová cesta ulicami mesta od budovy Krajského súdu až na Nitriansku Kalváriu.

„Zasiahla nás epidémia. Doteraz sme takéto udalosti poznali iba z dejín alebo zo správ z odľahlých kútov sveta. Prvýkrát ju zažívame na vlastnej koži. Miestami sa nám zdá, akoby sme žili vo sne, nečakanom a nechcenom. A predsa je nový vírus tu a riziko ochorenia reálne. Život sa nám za pár dní zmenil a podľa odhadov potrvá dlho, kým sa vráti do starých koľají. Táto nová skúsenosť mení aj nás samých. Už nikdy nebudeme takí ako predtým. Smrtiaca nákaza, na ktorú bol málokto pripravený, pritlačila ľudstvo k zemi ako jeden obrovský kríž a neustále premýšľanie o ňom nás vnútorne nesmierne vyčerpáva. Chceme sa preto pokúsiť upriamiť svoju pozornosť na iný kríž, na ten tvoj, Pane Ježišu. Pri rozjímaní o tvojom utrpení túžime zabúdať na vlastné terajšie starosti. Veríme, že takto ťa môžeme opravdivo spoznávať a viac sa ti priblížiť. Máme nádej, že nás týmto spôsobom uzdravuješ, upevňuješ našu vôľu, náš rozum inšpiruješ blahodarnými myšlienkami a v našich srdciach utváraš pokojamilovný postoj. Vďaka tvojej milosti nad našim obranným reflexom a neraz sebeckým pudom sebazáchovy môže zvíťaziť nezištná láska voči iným, schopná prinášať aj nemalé obety.“ Tak sa začína táto Krížová cesta počas pandémie. A ostatné nás čaká na Veľký piatok.

Nenechajte si preto ujsť príležitosť a hlavne možnosť duchovne sa pripojiť na Veľký piatok k nitrianskemu biskupovi a kňazom pôsobiacim v meste pod Zoborom k ich krížovej ceste na nitriansku Kalváriu, ktorú uskutočnili aj za nás a za všetkých, ktorí sme tam osobne a naživo byť nemohli. A nebol to žiadny herecký výkon, ale skutočne premodlená a duchovne prežitá pobožnosť v atmosfére smútku aj z vedomia, že biskup so svojimi kňazmi sa ju museli modliť sami, bez svojho Božieho ľudu. Linky k sledovaniu pobožnosti krížovej cesty budú včas zverejnené na webstránke Nitrianskeho biskupstva, jednotlivých mestských farností v Nitre, ako aj na sociálnych sieťach, avizuje hovorcy Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.
-
Zdroj: Biskupstvo Nitra( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210318014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]