[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Českí a moravskí biskupi prosia, aby veriaci v sčítaní dali najavo, že sú katolíci
P:3, 17. 03. 2021 16:00, ZAHPraha 17. marca (TK KBS) V Českej republike začne 27. marca 2021 sčítanie ľudu, ktoré sa naposledy konalo v roku 2011. Biskupi Čiech, Moravy a Sliezska pri tejto príležitosti vydávajú spoločnú výzvu pre veriacich. V nej upozorňujú, že z pohľadu katolíckej cirkvi je príslušnosť k cirkvi daná krstom. „Katolík je ten, kto bol v Katolíckej cirkvi pokrstený a táto skutočnosť bola zaznamenaná do cirkevných matrík. Za posledných sto rokov prešla evidencia náboženského vyznania a príslušnosti k Cirkvi niekoľkými zmenami, a teraz je dobrovoľná. Česká biskupská konferencia v roku 2020 publikovala štatistický údaj, akceptovaný odbornou verejnosťou, ktorý hovorí, že v Českej republike je v súčasnosti pokrstených v Katolíckej cirkvi 4,591 milióna obyvateľov, teda 43% obyvateľstva,“ uvádzajú biskupi.

Zároveň však dodávajú, že napriek tomu je potrebné sa k svojej Cirkvi prihlásiť aj pri sčítaní ľudu. „Preto Vás vyzývame, aby ste vyplnili údaj tak, že označíte text: Veriaci - hlásiaci sa k cirkvi, a pod tým napísali buď Cirkev rímskokatolícka alebo Cirkev gréckokatolícka podľa toho, ktorej cirkvi ste členom,“ píšu biskupi.

Možno si podľa nich niektorí povedia, že to nie je dôležité, ale opak je pravdou. „Čím menej katolíkov sa k svojej Cirkvi prihlási, tým menšia bude Cirkev v očiach štátu. Stane sa menej významným partnerom, s ktorým sa menej počíta a ktorého hlas bude menej počuť. Z minulého sčítania vieme, že aj keď sa takmer polovica obyvateľov rozhodla na túto otázku neodpovedať, štátne úrady, médiá i spoločenské vedy číslo zo sčítania (1,082 mil.) považovali za počet veriacich či katolíkov. Koľko ďalších veriacich a katolíkov zostalo ukrytých v onej mlčiacej časti sčítaných, sa už nikdy nedozvieme,“ konštatujú biskupi.

Proti sčítaniu môže byť podľa biskupov veľa námietok. Jednou z nich je aj názor, že Cirkev je skazená a zdiskreditovaná, a preto si nezaslúži, aby sa k nej ľudia prihlásili. „Áno, ľudská stránka Cirkvi nemusí byť pre každého príťažlivá, ale neprestáva byť spoločenstvom viac či menej hriešnych ľudí okolo Krista. Cirkev potrebuje obnovu stále, ale tým, že sa od nej dištancujeme, jej nepomôžeme. Prihlásme sa k nej a potom sa snažme predovšetkým úsilím o vlastnú svätosť o jej lepší kredit,“ vyzývajú biskupi.

Biskupi tiež pripomínajú Ježišov prísľub: Ku každému, kto sa ku mne prizná pred ľuďmi, aj ja sa priznám pred svojím Otcom v nebi (Mt 10, 32). „Ešte raz prosíme: prijmite výzvu vysloviť sa v sčítaní ľudu. Dajme najavo, že sme katolíci. Povedzme spoločnosti: Počítajte s nami,“ vyslovili biskupi prosbu.( TK KBS, cz, rp; pz ) 20210317030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]