[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre sa rozlúčili so zosnulým kňazom Jozefom Hegglinom MSC
P:3, 15. 03. 2021 11:12, DOMPosledná rozlúčka s misionárom Kongregácie Najsvätejšieho Srdca Ježišovho P. Jozefom Hegglinom MSC.

Foto: Archiv BU


Nitra 15. marca (TK KBS) Bez účasti verejnosti sa 13. marca 2021 v Kostole sv. Gorazda v Nitre na Klokočine uskutočnila aj posledná rozlúčka s mimoriadne obľúbeným kňazom pôsobiacim v Nitrianskej diecéze, kňazom Kongregácie Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho P. Jozefom Hegglinom MSC, ktorý odišiel do večnosti 8. marca 2021 po krátkej a ťažkej chorobe.

Zádušnú svätú omšu za zosnulého a pohrebné obrady viedol nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák s novovyvoleným pomocným biskupom Mons. Petrom Beňom, generálnym vikárom Mons. Petrom Brodekom a miestnymi kňazmi.

Okrem nich bola prítomná len štvorica členov Kongregácie Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho z Nitry a Topoľčian, a výnimočne aj štvorica rehoľných sestier z komunity Dcér Našej milej Matky Najsvätejšieho Srdca Ježišovho pôsobiacich v Nitre popri zosnulom P. Jozefovi Hegglinovi MSC. Predstavení a spolubratia z kongregácie z Rakúskej a Francúzsko-Švajčiarskej provincie sa pre koronavírusovú pandémiu so svojim spolubratom a bývalým provinciálom žiaľ nemohli prísť osobne rozlúčiť.  Z toho dôvodu boli pohrebné obrady sprístupnené v priamom prenose s tlmočením do nemeckého jazyka ako z kostola, tak aj z Mestského cintorína v Nitre domácej i zahraničnej komunite veriacich, vďaka čomu sa k nim veriaci mohli aspoň takto duchovne pripojiť a prostredníctvom monitorov ich sledovať vo svojich domovoch.

V úvode zádušnej svätej omše nitriansky diecézny biskup Viliam Judák vyjadril úprimnú sústrasť najbližším príbuzným P. Jozefa Hegglina a predstaveným Kongregácie Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, a poďakoval za jeho službu Bohu, Cirkvi a veriacim vo svete, i v Nitrianskej diecéze. Ako kazateľ sa počas svätej omše prihovoril Miroslav Hafera, administrátor farnosti Lukáčovce ako bývalý farár farnosti sv. Gorazda v Nitre na Klokočine, a zároveň blízky priateľ zosnulého.

Vo svojom príhovore vyzdvihol osobnostné a duchovné črty P. Jozefa Hegglina, ako aj jeho kňazské a misionárske pôsobenie v Nitre. Pripomenul niekoľko hlbokých duchovných myšlienok, ktorých autorom bol zosnulý, a ktoré svedčili o jeho hlbokom prežívaní kresťanskej viery a spoločenstva s Bohom, o ktorom kázal, učil, ale ktoré aj osobne každodenne žil.

V závere svätej omše sa v mene Kongregácie Misionárov Najsvätejšieho Srdca Ježišovho prihovoril a poďakoval za dôstojnú poslednú rozlúčku a vykonanie pohrebných obradov P. Tomasz Poterala MSC, ktorý prečítal aj rozlúčkový list provinciála Rakúskej provincie P. Andreasa Steinera MSC zo Salzburgu. Farár farnosti sv. Gorazda v Nitre na Klokočine Jozef Tomica poďakoval v mene veriacich farnosti zosnulému za jeho pomoc a duchovné pôsobenie vo farnosti. V závere na želanie zosnulého zaznela modlitba jeho matky, ktorú pred mnohými rokmi Sophia Hegglinová zložila z vďaky Bohu a na úmysel, aby ochraňoval jej syna a pomáhal mu.

Pohrebné obrady po skončení zádušnej svätej omše pokračovali na Mestskom cintoríne, kde boli ostatky zosnulého uložené do hrobu k večnému odpočinku a očakávaniu vzkriesenia tak, ako si si to želal P. Jozef Hegglin MSC po viac ako 20 rokoch pôsobenia v Nitre.

Záznam z poslednej rozlúčky si záujemcovia môžu pozrieť v slovenskom jazyku TU, v nemeckom jazyku (Deutsche Sprache, German language) TU a obrad uloženia telesných pozostatkov na Mestskom cintoríne v Nitre TU.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

-
Aktualizované( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210315021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]