[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vladyka Ján Babjak SJ nosí pravidelne pápežovi huby, ten sa vždy na ne pýta
P:3, 13. 03. 2021 09:27, DOMBratislava 13. marca (TK KBS) Slovenskí biskupi v čase zvolenia nového pápeža kardinála Jorge Mario Bergoglia podľa prešovského arcibiskupa metropolitu Jána Babjaka SJ nepoznali. Ako si zaspomínal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, po zrieknutí sa pápeža Benedikta XVI., celý kresťanský svet s napätím očakával meno nového pápeža. “Čakali sme s napätím aj my biskupi KBS, ktorí sme v tom čase boli zídení na duchovných cvičeniach v Zorničke na Donovaloch. Exercitátorom bol páter Marko Rupnik, známy umelec, jezuita z Centro Aleti z Ríma. Keď zaznelo meno kardinál Jorge Mario Bergoglio, nik z biskupov nepoznal tohto kardinála. Všetci sme sa obrátili na exercitátora pátra Marka a pýtali sme sa ho, či ho pozná,” spomína vladyka Babjaka s tým, že Marko Rupnik im povedal: „Poznám ho, je to jezuita, viackrát sme sa stretli a bude dobrým pápežom.“ “Napätie opadlo a my sme mohli pokračovať v duchovných cvičeniach ďalej,” dodal prešovský arcibiskup metropolita. 

Lenže neuplynulo veľa času a všetci podľa Jána Babjaka videli, že tento nový pápež robí veci trochu inak, ako sme boli zvyknutí u predchádzajúcich pápežov. “Napríklad už to, že zostal bývať v Dome svätej Marty a nie v Apoštolskom paláci, bola veľká novinka pre všetkých. Alebo keď sa sám vybral do rímskeho obchodu kúpiť si nové okuliare, určite sa vtedy zapotili jeho ochrankári,” povedal vladyka Ján s tým, že pápež František pochádza z Argentíny, čo je pre Európanov neznáma krajina s veľkou sociálnou biedou. Odrazilo sa to podľa neho aj v jeho pontifikáte, kedy prejavil veľký záujem o bezdomovcov a postaral sa aj o viaceré konkrétne skutky pre nich. “To, že Cirkev je tu pre všetkých ľudí na celom svete vyjadruje pravidelne aj napríklad menovaním kardinálov, z ktorých mnohí pochádzajú z mimoeurópskych, ba až exotických krajín ako sú ostrov Tonga, Barma, Vietnam a iné. Pápež František taktiež zaujal aj výberom krajín, ktoré navštívil v rámci svojich apoštolských ciest, či svojimi ekumenickými kontaktmi. Známa je jeho veľká citlivosť na tých najbiednejších, ako aj eminentný záujem o environmentálne otázky týkajúce sa našej planéty. Napísal o tejto problematike aj encykliku Laudato Si,” pripomenul arcibiskup Babjak.

Keď ho vladyka Ján osobne spoznal, stal sa mu sympatickým.  “Vždy si máme čo povedať. Je zaujímavé, že kdekoľvek sa stretneme, a to nielen pri rôznych slávnostiach v Ríme, ale aj v iných krajinách, jeho prvá otázka ku mne začína slovami: Hai portato per me funghi? Doniesol si mi huby? Každoročne mu prinesiem štvorlitrovú fľašu sušených hríbov a to mu veľmi imponuje. Moje stretnutia s nim sú časté, veď sa zúčastňujem pravidelne na biskupských synodách vo Vatikáne. Dá sa povedať, že pri každej návšteve Ríma sa naskytne aspoň krátka chvíľa na spoločné stretnutie,” pridáva osobné zážitky prešovský arcibiskup metropolita. 

Svätý Otec František je podľa vladyku Jána veľmi bezprostredný a často prejaví nečakané gestá. “Treba obdivovať jeho vitalitu, napriek veku i svojmu zdravotnému stavu. Mohol by som veľa o ňom hovoriť, ale veľa veci je všeobecne známych,” dodal. ( TK KBS, rp; rp ) 20210313002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]