[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 15. 04. 2021   Meniny má Fedor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aká bude cirkevnoprávna situácia gréckokatolíkov v Mukačevskej eparchii?
P:3, 12. 03. 2021 08:59, ZAHPápež František na osobnej audiencii vo Vatikáne prijal vladyku Fülöpa Kocsisa, hajdúdorožského arcibiskupa a metropolitu, hlavu Gréckokatolíckej cirkvi v Maďarsku.

Foto: ts ke


Vatikán 12. marca (TK KBS) Pápež František prijal na osobnej audiencii vo Vatikáne vladyku Fülöpa Kocsisa, hajdúdorožského arcibiskupa a metropolitu, hlavu Gréckokatolíckej cirkvi v Maďarsku. Medzi rozoberanými témami boli aj otázky týkajúce sa cirkevnoprávnej situácie gréckokatolíkov v Mukačevskej eparchii. Vladyka Fülöp následne poskytol rozhovor maďarskej sekcii Vatikánskeho rozhlasu.

RV: V tieto dni len málo ľudí navštevuje Svätého Otca. Smieme sa spýtať, čo bolo cieľom tejto návštevy?

Podobne s radosťou aj ja pozdravujem poslucháčov. Mňa osobne tiež prekvapila správa, že pápež František mi poskytne audienciu. Toto stretnutie už bolo dlhšie plánované, ak to môžeme takto vyjadriť, nakoľko pápež musí, ako to je vyjadrené v CCEO (Kódex kánonov Východných cirkví), udržiavať kontakt so všetkými hlavami východných cirkví sui iuris. Ja som dostal termín teraz. Prekvapilo ma to, pretože som to nečakal. Ale nakoľko som teraz dostal termín, do istej miery to má súvis s pandémiou, pretože ako som sa informoval, Svätý Otec v tieto dni prijíma len málo návštevníkov vo Vatikáne, aj jeho život je viacmennej utiahnutý, nedá sa totiž veľmi cestovať. Tak som sa zmestil aj ja do tohto „výberu“. Veľmi som sa potešil a doma som samozrejme odložil všetky iné povinnosti. Prišiel som, aby som vyhovel tomuto pozvaniu, a mohol sa rozprávať so Svätým Otcom, predovšetkým o Gréckokatolíckej Cirkvi.

RV: Ktoré témy boli v tomto rozhovore podstatnejšie?

Netýka sa to priamo našej Gréckokatolíckej cirkvi (v Maďarsku, pozn. prekladateľa), ale nakoľko túto tému nosím veľmi na srdci, prosil som Svätého Otca, aby sme sa mohli rozprávať aj o tom, aká je situácia Gréckokatolíckej cirkvi na Zakarpatí. Teraz, po smrti vladyku Milana Šášika, Mukačevskú eparchiu spravuje apoštolský administrátor a na povrch sa dostala otázka „Ako ďalej?“, ktorým smerom Mukačevská eparchia pokračuje. Vnímateľný je silný ukrajinský vplyv, ich cieľom totiž je, aby sa Mukačevská eparchia stala jedným z arcibiskupstiev Ukrajinskej Gréckokatolíckej cirkvi (UHKC). V nej je totiž viac metropólií, a ak Gréckokatolícka cirkev na Zakarpatí sa tiež stane metropóliou, UHKC si bude žiadať, aby sa Mukačevská eparchia stala jej súčasťou. My však – ale to nie je len moje stanovisko, ale stanovisko každého, kto pochádza z Mukačevskej eparchie, my totiž sa pozeráme na Mukačevo, ako na materskú eparchiu, spolu s gréckokatolíkmi na Slovensku, Srbsku, Chorvátsku, ale aj Amerike (Pittsburghská metropólia) – my teda by sme boli veľmi radi, keby si Mukačevo mohlo zachovať svoju samostatnosť, ktorá mu vychádzajúc z dejín vždy patrila, pretože eparchia vždy podliehala priamo pápežovi, a aj teraz podlieha. Ak by postúpila o jeden krok a stala by sa metropolitnou cirkvou, je veľmi otázne, či by sa stala metropolitnou cirkvou sui iuris, so zachovaním si samostatnosti, naďalej podliehajúc priamo Svätej Stolici alebo by sa stala ako metropólia súčasťou veľkej UHKC. Z mojej strany bolo dôležité si ujasniť naše stanovisko, aby Mukačevská eparchia zostala cirkvou sui iuris.

RV: Táto otázka je teda ešte otvorená?

Áno, je to otvorená otázka a všimol som si, že veľmi zaujala aj pápeža Františka. Bolo dobré sa s ním rozprávať o tom, že Zakarpatie, ktoré je mnohonárodnostné a mnohokultúrne, predsa v istom zmysle má veľa vlastných charakteristických znakov. I keď ako územie jednoznačne patrí k Ukrajine, ekleziologicky a cirkevne však je odlišné.

RV: … nehovoriac ešte o historickom pozadí…

Samozrejme!

RV: Spomínal sa aj Medzinárodný eucharistický kongres, ktorý sa má uskutočniť na jeseň v Budapešti…

Už minulý rok sme plánovali, že počas slávenia Eucharistického kongresu, pozveme do Budapešti aj všetkých gréckokatolíckych biskupov Európy. Po prvé, aby sa aj oni zúčastnili na kongrese, a po druhé, samozrejme, aby sme sa aj my spoločne stretli. Takéto pravidelné stretnutia gréckokatolíckych biskupov začal ešte vladyka Szilárd (Keresztes) pred 20 rokmi. Plánujeme, že keď bude kongres, stretneme sa aj my, gréckokatolícki biskupi. Aj toto sme posunuli o rok, teraz však opäť pracujeme na tom, aby mohli biskupi prísť. Hovoríme o 45-50 biskupoch, to znamená, že ide o veľkú udalosť – v duchu Eucharistického kongresu bude jedna gréckokatolícka svätá liturgia, východná liturgia. Spolu s kardinálom Pétrom Erdő sme poprosili melchitského patriarchu sídliaceho v Damasku, aby bol hlavným slúžiteľom tejto svätej liturgie. Toto pozvanie som mu odovzdal ešte raz v poslednom našom rozhovore, čiže pravdepodobne bude tu aj on. Uvidíme ... ak vôbec bude kongres.

Zdroj: www.vaticannews.va( TK KBS, ts ke, rp; pz ) 20210312016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]