Irak 10. marca (TK KBS) Pápežova púť do Iraku nie je historickou udalosťou len pre miestnych kresťanov, je to prelomový okamih pre všetkých obyvateľov Iraku, hovorí pravoslávny metropolita Bagdadu. Iračania vidia vo Františkovi zástancu mieru a harmónie prekonávajúceho rozdiely.
Pre kresťanov však jeho návšteva znamená ešte ďaleko viac, dodáva biskup Ghattas Hazim, vďaka pápežovi sa znovu cítime ako plnoprávni obyvatelia zeme. "Slová Svätého Otca sú pre nás veľkou útechou. To, čo práve teraz potrebujeme je nádej na budúcnosť," hovorí pre Vatikánsky rozhlas biskup Hazim:
"Ako kresťania sme v tejto chvíli v Iraku slabí. Pápežova púť nám dodáva silu, dovoľuje pocítiť, že nie sme sami. Mám dojem, že do tejto chvíle sme nemysleli na budúcnosť v tejto krajine, nemali sme v sebe nádej, že sa nám podarí pozdvihnúť po toľkých prehrách (...) Pápežove slová sa hlboko dotýkajú sŕdc všetkých Iračanov. Som presvedčený, že jeho posolstvo o pokoji, o tom, ako zlá je vojna, zabíjanie a akékoľvek násilie, doľahnú hlboko do ľudských sŕdc. V procese obnovy nášho národa je mimoriadne dôležitý medzináboženský dialóg, ktorého veľkým príhovorcom je pápež, ako to bolo dokonale vidieť počas tejto návštevy. Všetky náboženstvá zastúpené v Iraku sú otvorené pre stretnutie s Františkom. Ukazuje nám, že každý človek si zaslúži úctu a že máme začínať od svojich susedov. Všetci spoločne predsa obývame Irak. Máme tu spoločne žiť - nie sa nenávidieť a brojiť proti sebe."