Irak 10. marca (TK KBS) Irackí kresťania si nesľubujú od návštevy pápeža Františka epochálne spoločenské a vládne reformy. „Najdôležitejšie je premena, ku ktorej dochádza v nás samých. Pochopila som, že ako kresťanka tu chcem zostať, nemôžem opustiť spoločenstvo, ktoré je tak dôležité pre Svätého Otca i pre mňa,“ hovorí v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas profesorka Anana Casius z bagdadskej univerzity.
Pápežova prítomnosť dodala všetkým kresťanom odvahu a obnovila ich lásku k Iraku, dodáva iracká profesorka, ktorá zložila súkromné sľuby ako zasvätená panna. „Vieme, že sme synmi tejto krajiny, ale to nestačí, musíme si uvedomiť, ako hlboké sú naše korene na Blízkom východe. Je to veľmi dôležité, pretože naša situácia v tejto krajine nie je a nikdy nebola stabilná,“ hovorí Anana Casius. Ako dodáva, pápež ukázal obyvateľom Iraku cestu pokojného spolužitia, ktoré je vo vedomí, že kresťania, moslimovia i židia sú Abrahámve deti. „Práve z tejto krajiny sa vydal na svoju cestu viery, a tiež my môžeme na tejto viere spoločne stavať,“ dodáva Anana Casius.
„Ako profesorka sa snažím starať o svojich študentov, pomáhať im tak v duchovnom ako aj intelektuálnom raste, aby mohli budovať lepšiu spoločnosť. Veľmi zásadné je, aby sme ju budovali spoločne. A to je podľa môjho názoru tiež ústredné posolstvo púte Svätého Otca. Znamením tohto stretnutia sú tisíce irackých kresťanov s pápežom na štadióne v Irbile pri svätej omši. K ničomu podobnému nikdy predtým nedošlo. Vďaka Františkovi sa cítime bezpečne ako deti v otcovej náručí. Odtiaľ sa odvíjajú veľká očakávania spojené s návštevou. Hlboko veríme, že každé slovo, ktoré pápež vyslovil a vysloví, buduje našu lepšiu budúcnosť. Neočakávame spektakulárne reformy zo strany vlády. V prvom rade sa musíme zmeniť my, začať od seba. Chcem Svätému Otcovi poďakovať, že medzi nás prišiel a bol tu pre nás. Som si istá, že iracká cirkev prežije.“