[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Náboženské organizácie v Iraku sa prihlásili k spoločným hodnotám
P:3, 04. 03. 2021 10:28, ZAH

Vatikán 4. marca (RV) V bezprostrednej blízkosti apoštolskej cesty pápeža Františka do Iraku vydalo 29 rozličných kresťanských aj iných náboženských organizácií pôsobiacich v Iraku spoločnú deklaráciu. Vyjadrujú v nej potešenie z blížiacej sa návštevy a hlásia sa k pápežovmu odkazu o ľudskom bratstve z jeho encykliky Fratelli tutti.

V deklarácii okrem iného píšu:

„Ako nábožensky založené organizácie plne prijímame toto posolstvo o bratstve a dialógu, ktoré pápež František prináša do Iraku. Pevne veríme, že predstavuje nevyhnutný spôsob ako ísť vpred na uzdravenie rán minulosti a budovanie budúcnosti pre rozličné komunity krajiny. Pracujeme v spolupráci s národnými a lokálnymi autoritami, aby sme pomohli komunitám k zmiereniu, k obnove budovania pokoja, k dovolaniu sa ich kolektívnych práv na bezpečnosť, služby a živobytie.“

Náboženské humanitárne organizácie, medzi ktorými sú aj charitatívne 

katolícke, protestantské, moslimské i iné medzinárodné organizácie z Talianska, Iraku, Libanonu, Holandska, Českej republiky, Nemecka, Dánska, Maďarska či Nórska sa zaväzujú k nasledovnému:

1. Aj naďalej slúžiť a posilňovať postavenie ľudí jedine na základe ich potrieb, odmietajúc akúkoľvek formu diskriminácie.

2. Rešpektovať kultúrne hodnoty a náboženské predstavy druhých, keďže odmietame akékoľvek sektárstvo a prozelytizmus v našich činnostiach a v našich partnerstvách.

3. Posilniť inkluzívne iniciatívy a prístupy, ktoré posilňujú sociálnu súdržnosť.

4. Zintenzívňovať spoluprácu medzi nami v službe núdznym, žijúc naše spoločné povolanie k solidarite.

Sled konfliktov v krajine vytvoril napäté vzťahy medzi komunitami a zničil spoločenskú štruktúru krajiny. V Iraku je ešte stále vnútorne vysídlených približne 1,2 milióna ľudí a približne 4,8 milióna sa vrátilo späť z emigrácie a potrebuje pomoc. Zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu podkopáva aj pandémia COVIDu-19, pripomínajú humanitárne organizácie. V závere vyhlásenia apelujú:

„Naliehavo žiadame medzinárodné spoločenstvo, aby sa aj naďalej angažovalo v podporovaní irackého ľudu, aby zdolal svoje súčasné výzvy, a to v skutočnom duchu ľudského bratstva a solidarity.“



( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210304019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]