[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Apoštolskú cestu do Iraku budú sprevádzať viaceré prvenstvá
P:3, 03. 03. 2021 10:06, ZAHVatikán 3. marca (RV) Podrobný program apoštolskej cesty pápeža Františka do Iraku, ktorá bude v poradí 33. cestou jeho pontifikátu, predstavili novinárom v utorok 2. marca v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Apoštolská cesta sa začne už v najbližší piatok a potrvá štyri dni, spiatočný let je naplánovaný na pondelok 8. marca.

Apoštolská cesta, ktorá prichádza po dlhej 15-mesačnej odmlke od poslednej návštevy Japonska v novembri 2019, sa oproti iným doterajším cestám pápeža Františka zvlášť vyznačuje bezpečnostnými rizikami i situáciou globálnej pandémie, ktorá zasahuje aj hostiteľskú krajinu. Podujatia budú sprevádzať opatrenia na prevenciu prenosu infekcie.

Vzhľadom na mimoriadnu bezpečnostnú situáciu v krajine nebude pápež František na svoje presuny po meste používať obyčajný automobil, ale riadne chránené vozidlo. Papamobil použije len na štadióne v Erbile.

Z Ríma do Bagdadu i naspäť poletí Svätý Otec Airbusom 330 talianskej spoločnosti Alitalia. Cestou do Iraku stúpne počet pápežských letov na palube Alitalie na 180, čo zahŕňa lety od čias sv. Pavla VI. V rámci Iraku sa bude pápež František presúvať lietadlami Irackých aeroliniek a helikoptérou.

Ciele cesty Svätého Otca priblížil v rozhovore pre vatikánske médiá vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin (Slovenská redakcia Vatican News jeho preklad zakrátko prinesie aj v slovenčine). Zhrnul ich do troch bodov: prejaviť blízkosť tamojším  katolíckym veriacim a celkovo kresťanom, posilniť začatú rekonštrukciu krajiny a prehĺbiť medzináboženský dialóg a bratstvo medzi kresťanmi a moslimami.

Pri tejto apoštolskej ceste je koordinátorom zo strany Svätej stolice po prvý raz Mons. Dieudonné Datonou, pracovník vatikánskeho Štátneho sekretariátu pôvodom z Beninu, ktorý prevzal túto úlohu od svojho predchodcu Mons. Mauricia Ruedu Beltza.

Návštevu Iraku, na ktorú sa vydá Svätý Otec už v tento v piatok o 7.30, charakterizuje viacero prvenstiev. Pôjde o vôbec prvú návštevu pápeža v tejto krajine. Historickým bude aj sobotňajšie stretnutie pápeža Františka so zástupcom šítskych moslimov. Ajatolláha Al-Sistaniho navštívi pápež v jeho sídle v Nadžáfe.

V sobotu sa pápežovou návštevou lokality starobylého Uru uskutoční nesplnený sen sv. Jána Pavla II., ktorý túžil prísť na toto miesto v roku 1999 v rámci prípravy na Veľké jubileum z úcty k patriarchovi Abrahámovi.

V Ure sa pri návšteve pápeža Františka stretnú zástupcovia troch monoteistických náboženstiev, ktorých spája praotec Abrahám, a zároveň to bude ekumenický moment pre samotných kresťanov. Stretnutie je otvorené pre všetky náboženstvá a vierovyznania prítomné v Iraku, medzi ktoré patria aj zoroastristi, jazídi mandejci a ďalší.  

Medzi prvenstvá cesty sa zaradí sobotňajšia svätá liturgia o 16. hodine nášho času v Chaldejskej katedrále sv. Jozefa v Bagdade, ktorá bude vôbec prvým pápežským slávením v starobylom chaldejskom ríte sv. Tomáša. Chaldejská katolícka cirkev je najpočetnejšia zo štyroch východných katolíckych cirkví prítomných v Iraku. Ďalšími v poradí sú sýrskokatolíci, arméni a melchiti.

Nebude to však po prvý raz, čo bude pápež František sláviť východnú liturgiu. Už pri návšteve v Rumunsku v roku 2019 celebroval v byzantskom obrade. V Iraku sú prítomní aj rímskokatolíci. V latinskom obrade bude pápež sláviť Eucharistiu v nedeľu popoludní na štadióne v Erbile, v severnej časti autonómneho regiónu Kurdistan. Pri tejto príležitosti zaznie aj kurdský jazyk.

Ešte predtým, v nedeľu ráno, sa pápež príde modliť 

za pokoj na Ninivskú pláň, odkiaľ boli vyhnané státisíce kresťanov a len časť z nich sa pomaly vracia. Návšteva Mosulu zničeného ISISom bude silným mementom obetí teroru islamistického fundamentalizmu. Prítomnosť Svätého Otca na tomto mieste bude bez masovejšej prítomnosti, s dôrazom na osobnú modlitbu. Okrem Mosulu zavíta Svätý Otec aj do Karakoša, kde sa prihovorí miestnym obyvateľom, vďaka návratu ktorých sa aspoň čiastočne zachováva prítomnosť kresťanov na týchto miestach.

K výnimočnosti cesty do Iraku sa vyjadril aj edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli, ktorý ju vo svojom editoriáli nazval „najťažšou a najdôležitejšou“ cestou pontifikátu pápeža Františka.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20210303014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]