[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 19. 04. 2021   Meniny má Jela       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Česi budú mať nového blahoslaveného mučeníka Dominika Zavřela
P:3, 02. 03. 2021 11:00, ZAHPraha 2. marca (TK KBS) Česi budú mať nového blahoslaveného. Ide o českého cisterciátskeho mnícha Dominika Zavřela, ktorý je mučeníkom. Obrad blahorečenia by mal byť 21. apríla. Pápež František dekrét o mučeníctve Zavřela a ďalších mníchov schválil v roku 2020.

Jan Zavřel sa narodil v máji 1725 v Chodove pri Prahe (dnes už časť Prahy) v Pražskej arcidiecéze. V roku 1745 odišiel z Klatov do Litoměřic, kde bol v dominikánskom kláštore svätého Michala prijatý do noviciátu za Českú dominikánsku provinciu a dostal meno Chryzostom. Po ročnom noviciáte zložil brat Chryzostom 14. augusta 1746 slávnostné sľuby, ako vtedy bolo bežnou praxou vo väčšine rehoľných rádov.

Ďalšia správa o bratovi Chryzostomovi je z roku 1752, kedy je už ako kňaz uvádzaný ako študent 5. ročníka teológie v Prahe a zároveň aj ako katechéta. Pravdepodobne niekedy v týchto rokoch aj zložil príslušné skúšky a bol promovaný na lektora posvätnej teológie, čo je titul, ktorý ho oprávňoval k výučbe na vyšších dominikánskych školách. Zrejme v 60-tych rokoch 18. storočia začala jeho púť za ďalším rehoľným povolaním. V nasledujúcich rokoch býval v Benátkach a vyučoval teológiu v rímskom kláštore sv. Sabiny.

S povolením predstavených prestúpil v roku 1776 do cisterciánskeho rádu trapistickej reformy do Casamari, kde prijal meno Dominik a o rok neskôr zložil slávnostné sľuby. Čoskoro potom sa stal priorom a neskôr magistrom. Ako sám neskôr uviedol, stále počul vnútorný hlas, aby sa Bohu zasvätil na nejakom viac uzavretom mieste. Nezdá sa teda, že by nebol spokojný s rehoľnou disciplínou, zdržiaval sa takmer vždy v úplne vzorných a reformovaných kláštoroch, všetky však boli spojené s intenzívnym apoštolátom, misijnou a učiteľskou činnosťou.

Keď 13. mája 1799 vtrhli do opátstva francúzske vojská vracajúce sa z Neapola, aj napriek dobrému prijatiu zo strany mníchov, začali vojaci kláštor plieniť. Otec Zavřel dvakrát pozbieral rozhádzané hostie - najprv v kostole a potom v kaplnke kláštornej infirmerie, kde zotrval v adorácii s dvoma spolubratmi. Tu ich prekvapili opití vojaci, a keď sa otec Zavřel tretíkrát snažil uchrániť Najsvätejšiu sviatosť, bol ubitý mečom. Jeho posledné slová boli: "Ježiš, Mária". Okrem Zavřela boli zavraždení i ostatní rehoľníci z kláštora v Casamari.

Úcta k týmto mučeníkom bola od ich smrti takmer nepretržitá, o čom svedčí aj dominikánsky arcibiskup a komisár rímskej inkvizície Tomáš Maria Granella OP (1897 - 1911), ktorý už v roku 1901 zložil ku každému z nich zvláštnu modlitbu a môžeme ich nájsť v súčasnom oficiálnom záverečnom spise procesu blahorečenia. Je medzi nimi aj modlitba k otcovi Dominikovi Zavřelovi:

Náš slávny spolubrat, otec Dominik! Dostal si krásny údel preliať krv, keď si s horlivou vierou trikrát chránil Najsvätejšie Eucharistické spôsoby pred nečistou rukou zradných znesvätiteľov Sviatosti Lásky. Vypros mi od Božej dobroty, ktorej si slúžil s takou horlivosťou, milosť, o ktorú ťa prosím z celého svojho srdca. Vyplň moju túžbu, ak je v súlade s vôľou Pána, aby som mohol tak ako ty, po celý život verne nasledovať Božský príklad a odovzdať svoju dušu v Božej milosti. Amen.( TK KBS,cz, rp; pz ) 20210302013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]