[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pripomíname si 71. výročie úmrtia Josefa Toufara, kňaza umučeného políciou
P:3, 25. 02. 2021 11:51, ZAH

Česká republika 25. februára (TK KBS) Dnes je 71. výročie úmrtia číhošťského farára Josefa Toufara, ktorý 25. februára 1950 zomrel na následky krutého mučenia zo strany Štátnej polície. Pri príležitosti výročia bude od 20:30 vysielaná reflexia Tomáša Petráčka, postulátora beatifikačného procesu, z kostola Nanebovzatia Panny Márie v Hradci Králové, kde bol Jozef Toufar 29. júna 1940 vysvätený na kňaza. Okrem reflexie s názvom Daj silu mojej duši, si usporiadatelia pripravili tiež obrazovú koláž z dokumentárnych fotografií z primicií Jozefa Toufara s vtedajšou primičnou kázňou Františka X. Boštíka a podcast so spomienkami Jána Zmrhala, blízkeho spolupracovníka Toufara a svedka jeho najťažších životných chvíľ.

Josef Toufar bol brutálne utýraný v komunistickom žalári, kam ho uniesla tajná polícia po takzvanom číhošťskom zázraku, kedy sa v Toufarovom kostole pri nedeľnej svätej omši záhadne rozhýbal kríž na oltári. V čase, keď sa režim pokúšal oslabiť vplyv Cirkvi v spoločnosti, chceli jeho predstavitelia túto udalosť využiť na začatie politických procesov s duchovnými.

Takzvaný číhošťský zázrak sa odohral na tretiu adventnú nedeľu 11. decembra 1949. Pri svätej omši v miestnom kostole sa pri kázni farára Toufara niekoľkokrát pohol polmetrový kríž umiestnený na hlavnom oltári.

Sám Josef Toufar túto udalosť opísal v jednom liste z januára 1950: „A tu ku koncu kázne som hovoril: Uprostred Vás stojí, ktorého mnohí nepoznajú, tu vo svätostánku je náš Spasiteľ. A pri tých slovách som ukázal na oltár. A tu všetci, ktorí sa pozreli smerom ruky, videli, ako kríž na svätostánku sa začal nakláňať.“

Udalosť videlo približne 20 svedkov. Správy o zázraku sa následne rozniesli po celých Čechách i Slovensku a do zapadnutej dediny sa začali schádzať stovky pútnikov i zvedavcov. Z Číhošte sa na prelome roku 1949/1950 začalo stávať pútnické miesto, čo sa nehodilo do scenára komunistickej strane, ktorá v tej dobe už otvorene bojovala proti Cirkvi.

Štátna bezpečnosť farára donútila k falošnému priznaniu, že z nariadenia Vatikánu hýbal krížom, čím chcel štátny aparát ukázať, že kresťanské náboženstvo je podvodné ópium pokrokového ľudstva. Josef Toufar bol potom verejne obvinený v politicky vykonštruovanom súdnom procese z toho, že ako podvodník hýbal s krížom za pomoci gúm a strún a „podviedol tým prostý vidiecky ľud“.

Farára Toufara potom ŠtB 28. januára 1950 zatkla a odviezla do Jihlavy a potom do Valdíc. Po krutom mučení pri výsluchoch Toufar 25. februára zomrel. Režim potom začal ideologickú kampaň, v ktorej označil Toufara za agenta Vatikánu, západného špióna a manipulátora.

Josef Toufar bol pochovaný v hromadnom hrobe pri stene ďáblického cintorína v Prahe. Ostatky Josefa Toufara prešli po archeologickej ohliadke dôkladným antropologickým výskumom a genetickou identifikáciou. Za prítomnosti rodiny Toufara, královéhradeckého biskupa Jána Vokála a ďalších zainteresovaných účastníkov boli potom ostatky číhošťského mučeníka uložené dopoludnia 10. júla 2015 v pražskom antropologickom ústave do kovovej schránky, zapečatené a prevezené do Číhošte na Vysočinu. A tam, v Kostole Nanebovzatia Panny Márie, slávnostne uložené v nedeľu 12. júla 2015 pri bohoslužbe do hrobu - 65 rokov po násilnej smrti.

V apríli 2013 dala Česká biskupská konferencia súhlas na Toufarovo blahorečenie, v súčasnosti prebieha tzv. Diecézna fáza procesu so zhromažďovaním podkladov a výsluchmi svedkov. Tá by mala trvať ešte niekoľko rokov a v prípade kladného výsledku budú podklady odovzdané do Ríma.



( TK KBS, cz, rp; pz ) 20210225020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]