[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli Vybrané spisy profesora Michala Lacka SJ
P:3, 24. 02. 2021 19:54, DOMKošice 24. februára (TK KBS) Slovenský historický ústav v Ríme vydal publikáciu s názvom Vybrané spisy prof. Michala Lacka SJ (1920-1982). Po kolokviu a zborníku o jeho osobe, ktoré uzreli svetlo sveta minulý rok pri príležitosti nedožitej storočnice jednej z najväčších osobností slovenskej katolíckej  a zvlášť gréckokatolíckej cirkvi 20. storočia, vychádza v slovenčine výber jeho diela. Ide o doteraz v slovenčine nepublikované spisy, príspevky a odborné články, ktoré tak slovenskej odbornej, ale aj laickej verejnosti chcú ponúknuť výber z výstupov z vedeckej činnosti prof. Lacka.

Ako poznamenal v úvode knihy vladyka Cyril Vasiľ SJ: „Michal Lacko zomrel ako exulant v roku 1982 v Ríme. Po dvadsiatich rokoch, v roku 2002 bolo jeho telo prevezené na Slovensko a uložené na košickom cintoríne. Bol to návrat jeho fyzických pozostatkov. Teraz nadchádza čas, aby sa postupne na Slovensko vrátil Lacko „celý“ – aj v tom svojom nadčasovom diele, ktoré vznikalo za hranicami Slovenska ... “  Publikované dielo je tak ďalšou súčasťou procesu postupného odhaľovania osobnosti tohto zabudnutého slovenského velikána.

Dielo prof. Lacka bolo doteraz na Slovensku známe hlavne cez jeho publikáciu o živote a diele svätých Cyrila a Metoda, prípadne cez preklad jeho doktorátu o dejinách Užhorodskej únie z roku 1646. Teraz sa slovenskej verejnosti dostáva do rúk výber jeho diela, ktorý poukazuje na širší záber odborného záujmu  tohto gréckokatolíckeho kňaza – jezuitu, slovenského národovca, vedca, archívneho výskumníka, historika, spisovateľa a stmeľovateľa slovenskej zahraničnej emigrácie.

Vydaná publikácia je v slovenskom kontexte ďalším dôležitým počinom, pretože približuje dielo na Slovensku ešte stále málo známej osobnosti, ktorá sa môže stať zdrojom inšpirácie pre rôzne oblasti slovenského kultúrneho, spoločenského a predovšetkým duchovného života. Pri pohľade na obsah prezentovanej publikácie je dôležité povedať, že život a dielo pátra Michala Lacka, by sa mali stať inšpiráciou predovšetkým pre Gréckokatolícku cirkev, ku ktorej sa celý život hrdo hlásil.

Na vydanie tejto publikácie prispela aj Spoločnosť Ježišova na Slovensku, z ktorej vyšiel aj prof. Michal Lacko a eparchia svätých Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Kanade, o ktorej vznik sa významnou mierou pričinil.

V prípade záujmu o knihu je možné kontaktovať tajomníka Slovenského historického ústavu v Ríme na adrese: tajomnik@shur.sk.( TK KBS, ts ke; rp ) 20210224031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]