[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rusnák: Život neprichádza ani od politikov, ani od ekonomiky, ale od Ježiša
P:3, 24. 02. 2021 13:28, DOM

Bratislava 24. februára (TK KBS) Pôst je podľa bratislavského eparchu Petra Rusnáka od počiatku v Cirkvi vždy obdobím, keď sú veriaci volaní k obráteniu, zmene zmýšľania a k odmietnutiu hriechu. Ako upozornil v príhovore k pôstnemu obdobiu, Cirkev vo svojich liturgických sláveniach v tomto čase disponuje bohatým Božím slovom, ktoré má pomôcť veriacemu vidieť svoju vlastnú skutočnosť a kráčať vo svetle Kristovom k večnému životu. „Život neprichádza ani od politikov, ani od ekonomiky, ani od schválených zákonov v parlamente, ani od bohatstva. Politici odídu, zákony zmení nová politická garnitúra, bohatstvo rozkradnú alebo ho zničí hrdza. To všetko sú dobré veci, ale večný život odtiaľ neprichádza. Lebo Ježiš Kristus je darcom života a dáva všetkým týmto veciam zmysel, správne zameranie a ich užívanie,“ zdôraznil vladyka Rusnák.

Preto podľa neho pôstny čas nemá byť časom skrivených a smutných tvárí, ale naopak, časom milosti a pravdy, časom, ktorý posilňuje našu nádej, radosť a čakanie na stretnutie so vzkrieseným Pánom. Pripomenul, že Svätý Otec sa v jednom zo svojich posolstiev k pôstnemu obdobiu zameral na slová z Matúšovho evanjelia: „A pretože sa rozmnoží neprávosť, v mnohých vychladne láska“ (Mt 24,12) (Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2018). Táto veta sa nachádza v rozhovore o konci sveta, ktorý sa odohral na Olivovom vrchu. Ježiš na otázku učeníkov ohlasuje veľké súženie a opisuje situáciu, v ktorej sa môže ocitnúť spoločenstvo veriacich, a že „uprostred týchto bolestných udalostí vystúpia falošní proroci a mnohých zvedú, takže bude hroziť, že v srdciach vychladne láska. Láska je jadrom celého evanjelia“. V týchto dňoch tiež počúvame a vidíme mnoho falošných prorokov, ktorí masírujú myseľ a city ľudí. Biskup Rusnák upozornil, že Svätý Otec ich nazval, že sú ako, ako „zaklínači hadov“, lebo využívajú ľudské emócie, „aby z ľudí spravili otrokov a priviedli ich tam, kde chcú“.

Dante Alighieri vo svojom opise pekla predstavuje diabla, ako sedí na tróne z ľadu; prebýva v ľadovom kráľovstve vyhasnutej lásky. Vladyka Rusnák preto kladie otázku: „Ako v nás môže vychladnúť láska? Pán Ježiš nás na jednom mieste varuje: Chráňte sa každej chamtivosti (porov. Lk 12, 15): Chamtivosti po peniazoch, chamtivosti po moci, chamtivosti po sláve (porov. Posolstvo Svätého Otca Františka na Pôstne obdobie 2018). Lebo v tomto postoji človek nehľadí ani napravo ani naľavo ale ide, ako sa hovorí, cez mŕtvoly, ničí svojho blížneho a zabúda na druhú požiadavku hlavného prikázania: Miluj blížneho ako seba samého (porov. Mk 12,33),“ uviedol.

Ale človek podľa vladyku nikdy nedokáže vyplniť túto druhú časť, ak nesplní tú prvú: Milovať budeš Pána, Boha svojho, celým svojím srdcom, celou svojou mysľou, celou svojou silou (porov. Dt 6, 5). Pripomenul, že túto požiadavku za nás vybojoval Ježiš Kristus v pokúšaní na púšti. „Diabol sa ho pýta: Si hladný? Premeň kamene na chlieb, totiž, nasýť svoju momentálnu žiadostivosť.“ V druhom pokušení – „Skoč dole z chrámu a nič sa ti nestane. Budeš slávny. Keď to ľudia uvidia, uveria ti.“ A v treťom – „Toto všetko ti dám, všetky tieto kráľovstvá, ak sa mi budeš klaňať. Budeš najmocnejší.“ (Porov. Mt 4, 1-10).

My podľa bratislavského eparchu vieme akú odpoveď dal Ježiš diablovi. „Ježiš nezaprel Otcovu lásku, ani vtedy, keď bol v utrpení. V láske k Otcovi ukázal lásku k nám. Splnil obe časti prikázania lásky. Táto Ježišova odpoveď je slovom aj pre nás,“ povedal.

Cirkev, naša matka a učiteľka, nám podľa Petra Rusnáka v tomto pôstnom čase ponúka liek proti pokušeniu: almužnu, modlitbu a pôst. „Bojovať tak ako Ježiš Kristus – Božím slovom. Uveriť centrálnej zvesti kresťanstva, že Kristus premohol smrť a jeho kríž nie je koncom jeho pôsobenia, ale naopak miestom víťazstva. Uprostred pôstneho obdobia prežijeme nedeľu Krížupoklonnú. Cirkev uprostred pôstu dvíha Kristov kríž. V momente, keď sa dnes mnohí zameriavajú iba na utrpenie a bolesť a smrť, nám Cirkev pripomína veľkú pravdu, že láska, tá láska s veľkým „L“ jestvuje a zjavila sa na kríži. A preto tento kríž môžeme objať a nazývame ho víťazným krížom. A môžeme sa mu klaňať. Aj svojmu osobnému krížu a nepohoršiť sa na ňom. Keď hľadíme na neho, vidíme, že táto láska nás zachránila. Láska bez podmienky. A toto nám priniesol Ježiš Kristus,“” vyhlásil biskup Rusnák.

Tomu, kto uverí tomuto posolstvu, Ježiš má má podľa neho moc zmeniť jeho život. “Ako? Dá mu moc milovať ako On. Lebo On zničí našu smrť. Totiž všetky naše súdy, neschopnosť odpúšťať, neschopnosť milovať bez podmienky. Toto je láska, ktorá zmení svet. A preto je pôst časom radosti a nádeje, že Kristova Pascha sa uskutoční aj v nás,” konštatoval.

Bratislavsý eparcha želá nám všetkým, aby sme dovolili Svätému Duchu dýchnuť do pahreby nášho sklamania, rezignácie, znechutenia a vlažnosti, aby sa uhlíky nášho povolania rozhoreli, aby Kristova láska v nás nevychladla, ale horela plným jasom.



( TK KBS, rp; pz ) 20210224027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]