[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Forgáč obetoval svätú omšu za obete sexuálneho zneužívania
P:3, 20. 02. 2021 21:21, DOMKošice 20. februára (TK KBS) V prvý piatok Veľkého pôstu sme prežívali Deň modlitby za obete zneužívania. Aj na Slovensku sme sa k týmto modlitbám pripojili. Košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, predseda Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých, na tento úmysel slúžil v piatok svätú omšu v kaplnke Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach.

„Popri súčasných viditeľných trápeniach je potrebné pamätať aj na skryté formy utrpenia a spoločne prosiť za silu pre tých, ktorí trpia. Cirkev na Slovensku je súčasťou celosvetovej Cirkvi, a tak žije rovnakými radosťami i starosťami, aké majú veriaci na celom svete. V slobodnom a otvorenom svete, ktorý priniesol pre nás veľa dobrého, sa však otvorili dvere aj novodobým formám zla, medzi ktoré patrí aj tento nešťastný jav – sexuálne zneužívanie maloletých. Každý jeden ľudský život má nekonečnú cenu a aj kvôli jednému životnému príbehu nesúcemu v sebe zranenie tohto typu je dobré prejaviť súcit, hľadať pravdu a modliť sa za obete,“ uviedol košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

S iniciatívou vzniku tohto dňa prišla Pápežská komisia pre ochranu maloletých, ktorá bola zložená pápežom Františkom, ktorý už v roku 2016 adresoval biskupom po celom svete list, v ktorom ich žiada, aby si v rámci liturgického roka zvolili vhodný deň, ktorý by miestna Cirkev spoločne prežívala ako Deň modlitby za obete zneužívaní, pretože  modlitba je skutočne dôležitou súčasťou procesu uzdravovania pre obete i celé spoločenstvo veriacich. Návrh ustanoviť osobitný deň modlitby a pokánia na tento úmysel vyšiel z iniciatívy jednej z obetí.

Za obete zneužívania sa v piatok modlili aj v kaplnke Božej Múdrosti v Domčeku Anny Koleásrovej vo Vysokej nad Uhom. Tieto modlitby tu prebiehajú takmer každý deň už niekoľko rokov. Vysielané sú online v piatoky cez sociálnu sieť Domčeka. „Bl. Anna mala byť zneužitá. Bránila sa, a preto musela zomrieť. Nemala na výber. Stala sa patrónkou zneužívaných," hovorí Pavol Hudák, rektor Pastoračného centra Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, kde zároveň vznikla aj modlitba obetovania za zneužívané deti (Venček blahoslavenej Anny Kolesárovej).

TK KBS informovali Jaroslav Fabian a Pavol Hudák( TK KBS, jfa, phu, ml; pz ) 20210220009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]