[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vychádza kniha Bergogliov slovník: kľúčové slová jedného pontifikátu
P:3, 19. 02. 2021 07:42, ZAH

Bratislava 19. februára (RV) „Bergogliov slovník: kľúčové slová jedného pontifikátu“ – to je názov novej knihy, ktorej autorom je španielsky intelektuál Francesc Torralba. Konzultor Pápežskej rady pre kultúru, ktorý prednáša súčasnú filozofiu a antropológiu na Univerzite Ramòna Llulla v Barcelone, analyzuje neologizmy pápeža Františka a objasňuje viaceré jeho výrazy.

Publikácia z vydavateľstva Terra Santa bola prezentovaná virtuálnou formou dnes vo štvrtok 18. februára. Ako v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas uvádza autor knihy, pápež František je predovšetkým poslom nádeje, ktorého jazykové výrazy sa dotýkajú nielen veriacich, ale môže ich ľahko pochopiť aj ten, kto je od Cirkvi vzdialený:

„Moja kniha sa zrodila z vôle pochopiť, ktoré slová, kategórie, koncepty sú základom tohto pontifikátu. Vidím, že je tu jednota myšlienky, jedna veľká originálnosť v spôsobe ako reprezentovať a pochopiť aspekty stavu človeka, ľudstva. Zdá sa mi, že toto je kľúč k pochopeniu, aj zo strany toho, kto nie je aktívnou súčasťou Cirkvi, pretože vidí v pápežovi Františkovi pozitívne posolstvo nádeje. Posolstvo, ktorému sa dá porozumieť, pretože je to jazyk menej vnútrocirkevný a viac mimocirkevný, pre toho, kto je vzdialený, a toto sa mi zdá veľmi zaujímavé.

Napríklad, keď pápež František hovorí o globalizácii ľahostajnosti, zdôrazňuje problém ľahostajnosti voči zemi, voči druhému, voči cudzincovi, voči Bohu. Alebo celá reflexia o perifériách sveta, o existenčných perifériách. Sú to slová, výrazy, ktoré sa nemusia čítať len teologicky, ale aj z laického hľadiska, a toto dáva posolstvu dosiahnuť aj na miesta mimo [Cirkvi]. Toto je podľa mňa želaním pápeža – vyjsť zo seba samých, aby sme prišli k druhému a dali k nemu prísť aj dobrej zvesti, Evanjeliu.“

Španielsky odborník má možnosť vnímať aj spojenie talianskych neologizmov pápeža Františka s jeho vyjadrovacími prostriedkami v rodnej reči. Slovesá ako „balconear“ (nečinne sledovať život ako z balkóna), či „primerear“ (predchádzať, byť prvým, v predstihu) pochádzajú zo španielskeho vyjadrovacieho slovníka Jorgeho Bergoglia. Autor analyzuje aj metaforické slovné spojenia:  

„«Duchovný Alzheimer» je výraz, ktorý neexistoval v pontifikáte Benedikta XVI. či sv. Jána Pavla II. Je zreteľné, že je tu inovácia, rast, komplexnosť a že každý pápež ponúka svoju originálnosť, jedinečnosť, ako dar Cirkvi a v dejinách Cirkvi.“



( TK KBS, RV, zk; rp ) 20210219023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]