[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský dvojkríž v erbe novovysväteného biskupa v Spojených štátoch
P:3, 18. 02. 2021 14:30, ZAHUSA 18. februára (TK KBS) Novovysvätený americký biskup rímskokatolíckej diecézy Greensburg v USA, Mons. Larry J. Kulick, ktorý bol konsekrovaný 11. februára, sa netají slovenskými koreňmi. Prejavilo sa to aj v jeho biskupskom erbe. Okrem motívu diecézy je v ňom zobrazený aj slovenský dvojkríž osadený na trojvrší.

Mons. Kulick, ktorý po otcovi pochádza z Novej Bystrice a po matke zo Starej Bystrice na Kysuciach, ovláda aj slovenský jazyk, ktorý ho naučili jeho starí rodičia. Vďaka tomuto „slovenskému“ dedičstvu je biskup Kulick aktívny v mnohých slovenských krajanských organizáciách v USA, a to na miestnej i celoštátnej úrovni. Je tiež doživotným členom Prvej katolíckej jednoty v USA (First Catholic Slovak Union).

Mons. Larry J. Kulick bol vysvätený na biskupa 11. februára 2021 v Katedrále Najsvätejšej sviatosti oltárnej v meste Greensburg v USA. Hlavným svätiteľom bol filadelfský arcibiskup Nelson J. Pérez, spolusvätiteľmi boli emeritný Mons. Edward Charles Malesic, biskup Clevelandu a Mons. Lawrence Eugene Brandt, emeritný biskup Greensburgu. Na slávnosti sa zúčastnil aj apoštolský nuncius v USA, arcibiskup Christophe Pierre, ktorý prečítal pápežskú bulu.

Z dôvodu pandémie COVID-19 sa mohol na biskupskej konsekrácii zúčastniť len obmedzený počet účastníkov. Nechýbali medzi nimi ani rodiča svätenca. Medzi biskupmi, ktorí sa na slávnosti osobne zúčastnili, bol aj parmský eparcha vladyka Milan Lach SJ. Ako pre TK KBS uviedol, počas slávnosti zaznela aj slovenčina, a to pri speve piesne „Ó, Mária bolestivá, naša ochrana“, ako aj počas chválospevu Te Deum.

Za svoje biskupské motto si zvolil slová: „Kristus je pravda (lat. Christus est Veritas).“

Biskup Larry J. Kulick sa narodil 24. februára 1966. Kňazskú vysviacku prijal 16. mája 1992 a odvtedy pôsobil na rôznych miestach ako kaplán, neskôr farár a vykonával tiež rôzne služby v rámci diecézy Greensburg. O roku 2012 bol generálnym vikárom.

Medzi jeho záľuby patria starobylé automobily, najmä General Motors Pontiac. Vlastní Pontiac LeMans z roku 1966, ktorý dostal k 18. narodeninám od svojej babičky ako darček. Práve v takomto aute ho totiž ako novorodenca priviezli z nemocnice domov.

-

Zdroj: Diecéza Greensburg / Preložil: Stanislav Gábor

( TK KBS, gre, sga, ml; pz ) 20210218039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]