[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pôstne obdobie je pre Maníkovcov prvým krokom k trvalej zmene
P:3, 18. 02. 2021 13:49, DOMBratislava 18. februára (TK KBS) Pôst je pre rodinu Maníkovcov z meststkej časti Prešova, Teriakoviec, stále výzvou. Ako povedala Monika Maníková v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, je to obdobie, v ktorom sa snažia viac zastaviť, ako inokedy v roku a prehodnotiť svoj vzťah s Pánom.

“Začneme uvažovať nad predsavzatiami. Niektoré roky sme sa zriekali nejakých svojich dobier, aby sme cibrili svoje vnútro. No posledné roky ma veľmi oslovuje výrok z Písma “roztrhnite si srdcia a nie rúcho”.

Ako som tak uvažovala nad týmto výrokom, uvedomila som si, že si nechcem len na určitý čas niečo odoprieť a po skončení pôstu sa vrátiť bez zmeny do starých koľají,” povedala Monika s tým, že chcem urobiť prvý krok k trvalej zmene a naozaj sa priblížiť k Ježišovi. “A tak, keď som si dala minulý rok záväzok prečítať z Písma každý deň kapitolu, neprestala som ani po skončení pôstu a snažím sa z toho spraviť dlhodobý návyk, ktorého dodržiavaním mením svoje srdce a to nielen na obdobie pôstu,” dodala Monika, podľa ktorej to znie možno pekne, ale nehovorí, že to ide dokonale. “Niekedy toľko uvažujeme nad predsavzatím, že nám pôst ujde pomedzi prsty. Avšak a to je súčasťou našej rodiny, nie sme dokonalí. Dávame to, čo vieme,” dodala.

Maníkovci majú štyri deti, od dvoch do desať rokov, a tak sa snažia aj deti učiť vnímať toto obdobie ako možnosť urobiť niečo viac. “Modlievame sa s nimi krížovú cestu buď doma alebo niekedy aj vonku s inými rodinami. Taktiež s nimi robíme určité aktivity, ktoré by odlíšili toto obdobie od ostatných období roka. Niekedy to bolo maľovanie si kríža vyfarbovaním políčok dobrými skutkami. Posledný rok sme to poňali viac cez symboly, a tak sme každý deň vyberali pri modlitbe kamienok, z ktorého sme vytvárali cestu k Božiemu hrobu,” prezradila Monika.

Počas trojdnia mali vytvorenú provizórnu Getsemanskú záhradu, Pánov hrob aj odvalený kameň s nápisom Aleluja. “Myslím, že to bol náš rodinný najkrajší pôst, keď deti viac prežili vnútorne podstatu Veľkej noci,” povedala. Monika povzbudzuje všetkých, aby využili toto výnimočné obdobie na trvalú zmenu života, aj keby malo ísť len o maličký krok, nech je to však krokom bližšie k Pánovi.

( TK KBS, rp; pz ) 20210218031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]