[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN vydalo knižne zamyslenia krížovej cesty biskupa Haľka
P:3, 17. 02. 2021 16:11, DOMBratislava 17. februára (TK KBS) Rádio LUMEN ponúka záujemcom inšpiráciu na Pôstne obdobie. Ide o knižné vydanie zamyslení krížovej cesty bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka z minuloročných duchovných cvíčení. „Publikácia je vhodnou prípravou na Veľkú Noc," píše Rádio LUMEN.

Pred Veľkou Nocou v roku 2019 viedol v Rádiu LUMEN rozhlasové duchovné cvičenia bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. „Viedol som už viaceré aj netradičné duchovné cvičenia, avšak rozhlasová skúsenosť je pre mňa prvou tohto druhu. Je to možno zvláštne, keď nevidíte ľudí, ktorých chcete povzbudiť. Nakoniec však tá odozva prichádza cez sms-ky, e-maily či ohlasy na sociálnych sieťach v živom vysielaní,“ uviedol ešte v roku 2019 otec biskup na margo špecifického prostredia v Rádiu LUMEN.

Biskup Haľko sa v rámci KBS venuje Slovákom v zahraničí. Preto ho príjemne prekvapila odozva od zahraničných poslucháčov slovenského katolíckeho rádia. Rozhlasové duchovné cvičenia sú pre nich spojivkom s domovom v situácii ich každodennosti v Austrálii, Kanade, Nemecku, Veľkej Británii, či v iných krajinách. Medzi pozitívne ohlasy možno zaradiť aj tie, ktoré súviseli s netradičným poňatím krížovej cesty.

Aktuálne zamyslenia pre človeka dnešnej doby

Nepočúvali ste rozhlasové duchovné cvičenia? Napriek tomu sa teraz môžete dostať k tejto modlitbe a najmä počas pôstneho obdobia. „Krížová cesta je starobylá modlitba Cirkvi. Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko zamyslenia nad jednotlivými zastaveniami aktualizoval na dnešnú dobu, pre veriaceho človeka 21. storočia. Jeho zamyslenia sú aktuálne aj dnes. Pozývajú modliť sa túto starobylú modlitbu aj súčasnú generáciu - mladých, strednú generáciu i starých,“ vysvetľuje dôvody knižného vydania Radovan Pavlík, riaditeľ PRE LUMEN n.o.

„Moderný človek nemá rád slová nesmieš a musíš. Nuž, ale keby sa to aplikovalo napríklad v doprave, bola by to zaručená katastrofa. Keby niekto, dajme tomu, prehlásil, že jemu ako vodičovi nejaká červená lampa nebude prikazovať, kedy má stáť a kedy sa smie rozbehnúť ďalej. Každý zdravo uvažujúci človek však vie, že svetelná signalizácia na cestách je nanajvýš užitočná. Už od 20. rokov minulého storočia reguluje niektoré križovatky alebo vstup napríklad na parkoviská a stráži špeciálne vyhradené priestory a vpustí iba tých, ktorí majú patričný kód. Zelená - môžeš ďalej! Voľný priechod! Vstúp a pokračuj! No červená je opak; toto nie je tvoj smer! Stoj, otoč sa späť, ďalej nemôžeš! Stĺpik blokuje cestu.

Žijeme v dobe, keď zelenú už má všeličo. Dravé Ego - zelená! Citové improvizácie - zelená! Voľný sex - zelená!  Slovo plné jedu - zelená! Vzťahové experimenty - zelená! Fajčenie trávy - zelená!

Ježiš stojí pred plačúcimi ženami a spýtavo na ne hľadí: plačete nado mnou? Ale kto mi toto všetko spôsobil? Nad tými plačte, nad vašimi deťmi. A plačte so svojimi mužmi nad tým, že v strachu, aby ste svojich synov a dcéry nestratili, ste im zamlčali, že niekedy svieti aj červená, a tak sa musia zastaviť, lebo niečo nesmú...“ zamýšľa sa biskup Haľko vo ôsmom zastavení krížovej cesty nad tým, ako Ježiš napomína plačúce ženy.

Krížová cesta „Na križovatkách života“ je dostupná v e-shope Rádia LUMEN. Objednať si ju môžete v e-shope alebo telefonicky v pracovných dňoch na čísle +421 918 593 760.

-

Zdroj: Rádio LUMEN

( TK KBS, rlu, ml; pz ) 20210217044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]