[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Manželia Ondrovci chcú počas pôstu vstupovať do Večeradla spolu s Máriou
P:3, 17. 02. 2021 09:24, DOMBratislava 17. februára (TK KBS) Pôst pre rodinu Vladimíra Ondra z Dolnej Tižiny neznamená len určité obdobie liturgického roka, ale je to čas, kedy sa v nich ozýva Ježišova výzva na obrátenie a pokánie, ktoré nie je len vo vonkajších prejavoch, ale hlavne je smerovaná na obrátenie srdca a na vnútorné obrátenie. Ako povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, tento postoj rodinu vedie potom aj k viditeľným úkonom. “Pôstne obdobie v nás samozrejme viac umocňuje túto túžbu pokánia a vnútorného obrátenia,” uviedol.

Keď boli deti malé (teraz sú už dospelé), tak sa vždy v rodine pred pôstnym obdobím zišli pri stole a každý člen rodiny mal na malom papieriku pripravených päť pôstnych úkonov kajúcnosti. “Papieriky sme potom vložili do spoločného vrecúška a prosili sme Ducha Svätého, aby nám dal taký pôst, ktorý by nás smeroval k vnútornému obráteniu. Po spoločnej modlitbe si každý člen rodiny vybral z vrecúška jeden úkon kajúcnosti, ktorý sa snažil počas pôstu dodržiavať. Musíme povedať, že málokedy sme sa u detí stretli s nadšením, pretože si väčšinou vybrali taký úkon kajúcnosti, ktorý najmenej chceli. A "pasovali" sa s ním celý pôst. Teraz, keď už sú dospelé, tak samozrejme ich nechávame v slobode, ale snažíme sa ich usmerňovať na ceste pokánia,” povedal Vladimír Ondro.

Čo sa týka modlitby krížovej cesty, teraz je to podľa neho trošku zložitejšie, ale v ich farnosti počas minulých rokov boli krížové cesty pravidelne v piatok a v nedeľu. “Spolu s deťmi sme sa zúčastňovali na týchto spoločných krížových cestách. Už minulý rok, a určite to bude tak aj tento rok, prežívali sme pôstne obdobie viac v kruhu rodiny, a preto sa snažíme o spoločnú modlitbu krížovej cesty v rodine. Tým že sú už deti dospelé, tak sa snažíme ich pozývať (nie nútiť) na spoločné stretnutie s Pánom. Niekedy sa nám to s Jeho pomocou darí a niekedy nie, vtedy sa modlíme len my s manželkou,” hovorí Vladimír Ondro.

Tento rok chcú s manželkou každý deň (pozývajú aj deti) počas pôstneho obdobia až do sviatku Zoslania Ducha Svätého vstupovať do Večeradla spolu s Máriou - Kráľovnou rodín a spolu s ňou vystúpiť na Kalváriu a spolu s ňou očakávať prisľúbeného Tešiteľa. Ona nás všetkých pozýva do svojho Nepoškvrneného Srdca, aby sme v ňom našli útočisko a ochranu a dáva nám silu na obrátenie a pokánie,” prezradil plány. Snažia sa pozvať všetky rodiny a preto aj touto cestou pozývajú rodiny, ktoré túžia prežiť pôst vo Večeradle, že sa môžu s nimi spojiť v modlitbe.

Modlitbu večeradla rodín nájdete na stránke www.farnostdolnatizina.sk.

Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je štyridsaťdňový pôst. Je formou pokánia nielen v kresťanstve, ale aj v iných náboženstvách. V Rímskokatolíckej cirkvi sa pôstna príprava na Veľkú noc začína tzv. Popolcovou stredou. Je to streda v siedmom týždni pred Veľkou nocou. Tento rok pripadá na stredu 17. februára.

( TK KBS, rp; pz ) 20210217028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]