[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Úmrtie: Zomrel bývalý dlhoročný katedrálny regenschori Milan Ševčík
P:3, 16. 02. 2021 16:55, DOMNitra 16. februára (TK KBS) V 66. roku života zomrel Milan Ševčík, organista, bývalý dlhoročný katedrálny regenschori, dirigent a vedúci speváckeho zboru Emerám, liturgický spevák, staviteľ organov a hudobný pedagóg na Teologickom inštitúte v Nitre. Pohrebné obrady so zosnulým budú v sobotu 20. februára 2021 o 13:00 na cintoríne na Chrenovej v Nitre.

Z dôvodu aktuálnych protipandemických opatrení sa posledná rozlúčka uskutoční len v úzkom kruhu najbližších príbuzných. Všetkých priateľov a známych prosíme, aby sa duchovne pripojili k rozlúčke a pamiatku zosnulého si uctili modlitbou a  zapálením sviece vo svojich domovoch, uvádza Nitrianske biskupstvo.

Milan Ševčík v roku 1982 začal pôsobiť na podnet vtedajšieho generálneho vikára Mons. Jozefa Vrableca a správcu Katedrály sv. Emeráma v Nitre Mons. Viktora Rašovca ako katedrálny organista. V speváckom zbore pri Katedrále sv. Emeráma v Nitre, ktorého vznik aj inicioval v roku 1986 pôsobil ako spevák a súčasne organista, aj v období, kedy boli viacerí členovia zboru za svoju činnosť perzekuovaní. V roku 1990 začal pôsobiť ako spevák a organista aj v Kostole sv. Ladislava – Piaristi, pri ktorom založil mládežnícky spevokol pod názvom ECHO, ktorý sa zúčastnil viacerých speváckych súťažiach a okrem iného získal aj cenu na festivale katolíckej piesne vo Veľkom Záluží.

Počas svojho pôsobenia v Kňazskom seminári svätého Gorazda pomáhal založiť spevácky zbor seminaristov Schola Cantorum. Ing. Milan Ševčík odohral množstvo organových koncertov doma i v zahraničí, akými boli koncerty v Taliansku v Ríme pre J. Em. Jozefa kardinála Tomku, v SÚCM pre Mons. Štefana Vrableca, či v Miláne, ale aj v Španielsku, Portugalsku, alebo v Rakúsku v pútnickom mieste Mariazell. Ako odborník na organ, ako hudobný nástroj robil aj množstvo opráv týchto nástrojov v jednotlivých chrámoch v Nitre. V kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii uskutočnil kompletnú rekonštrukciu organa a prístavbu a doplnenie nových registrov. Ďalšie odborné opravy organov uskutočnil v kostole sv. Petra a Pavla – Františkáni, v Kostole Navštívenia Panny Márie – Kláštor, v Katedrále sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, v Kostole sv. Ladislava – Piaristi, či v Kostole sv. Urbana na Zobori. Týmito opravami a dlhoročnou osobnou starostlivosťou o organy na Nitrianskom hrade, či v Kostole sv. Ladislava – Piaristi v Nitre výrazným spôsobom prispel k zachovaniu a rozvoju úrovne a kvality organovej hry a liturgického spevu, čím mohla byť obohacovaná liturgia v týchto sakrálnych priestoroch. Ďalšie opravy organov uskutočnil aj v chrámoch na vtedajšom, či aktuálnom území Nitrianskej diecézy, ako napr. vo Veľkom Cetíne, Skačanoch, Považskej Bystrici, Klokočove, Veľkom Kýry, Papradne, Pucove, Bošanoch, Rišňovciach, Rajci, Mojtíne, Lietavskej Svinnej, Solčanoch, Ilave, Brodzanoch, Krásne, Zlatých Moravciach ako aj na mnohých ďalších miestach a v chrámoch na Slovensku. Od roku 1995 spolupracoval s Jozefom Halmom pri mnohých liturgických slávnostiach aj v priamych prenosoch RTVS, čo SRO.

-

Zdroj: Biskupstvo Nitra

( TK KBS, tu, nrb, ml; rp ) 20210216052   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]