[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 20. 04. 2021   Meniny má Marcel       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN: Sčítanie obyvateľov má vytvoriť pravdivý obraz Slovenska
P:3, 16. 02. 2021 16:46, DOMBratislava 16. februára (TK KBS) Sčítanie obyvateľov má vytvoriť pravdivý obraz Slovenska. Dôležitá je ale pravdivosť vyplnených údajov. Zhodli sa na tom v Zaostrenom katolícky kňaz Miroslav Lettrich a bývalý predseda Štatistického úradu Peter Mach. Hostia v diskusnej relácii Rádia Lumen reagovali aj na rôzne kampane, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa neprihlásili k žiadnej cirkvi či náboženskej spoločnosti.

Kňaz Miroslav Lettrich zdôraznil, že cirkvám pri sčítaní nejde len o peniaze, ako to tvrdia niektorí ľudia. Je pre nich dôležité poznať, koľko ľudí sa k nim skutočne hlási.

Kňaz Miroslav Lettrich v diskusnej relácii Rádia Lumen Zaostrené pripomenul pastiersky list biskupov Slovenska. Tí v ňom okrem iného napísali, že prihlásenie sa k cirkvi pri sčítaní obyvateľov má za úlohu utvoriť čo najvernejší obraz o náboženskom stave obyvateľov Slovenska. Kňaz Spišskej diecézy sa vyjadril aj ku kampani Bez vyznania, ktorá vyzýva obyvateľov, aby sa pri sčítaní neprihlásili k žiadnemu náboženstvu. „Štatistický úrad sa pýta na vzťah človeka k cirkvi. Zdá sa, že teda kampaň Bez vyznania je kampaňou, ktorá naozaj chce odradiť ľudí, aby sa k cirkvi prihlásili. Toto je naozaj zlomyseľné. Dôležitá je, aby to bolo naozaj autentické, slobodné a korešpondujúce so skutočnosťou,“ uviedol.

Bývalý predseda Štatistického úradu Peter Mach zdôraznil, že ak urobíme pri sčítaní obyvateľov dobrý a kvalitný obraz o stave obyvateľstva, vieme nasledujúcich desať rokov zisťovať aj iné údaje výberovým spôsobom. „To sa aj mne páčilo v pastierskom liste otcov biskupov, že zdôraznili to, že chceme pravdivý obraz Slovenska. Vyzývam k tomu aj ja.“ Peter Mach tiež dodal, že rôzne kampane pred sčítaním obyvateľstva proti niečomu môžu výsledky skresliť. „V súvislosti so sčítaním, najviac by ma potešilo to, keby zazneli výzvy, sčítajte sa presne, pravdivo, spravodlivo, tak, ako to naozaj cítite,“ povedal. Celú reláciu Zaostrené nájdete aj na stránke www.lumen.sk.


Zdroj: Rádio LUMEN( TK KBS, rlu, phu, ml; pz ) 20210216050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]