[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežská nadácia ACN predstavila veriacim nový Pôstny kalendár 2021
P:3, 16. 02. 2021 14:43, DOMBratislava 16. februára (TK KBS) Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi ponúka veriacim aj tento rok Pôstny kalendár. Každý, kto sa zaregistruje na jeho odber dostane každý deň jeden krátky príbeh o nasledovaní Krista v krajinách, kde kresťania trpia prenasledovaním alebo existenčnou núdzou. Tentokrát je venovaný kresťanom v Afrike a má podtitul Uzdravenie Afriky. Nadácia ACN dlhodobo pozoruje zhoršenie stavu náboženskej slobody na tomto kontinente. Prihlásiť sa na odber Pôstneho kalendára 2021 je možné na webstránke nadácie ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Špeciálne sa to týka regiónu Sahel. Je to pás krajín v subsaharskej oblasti: Senegal, Mali, Burkina Faso, Nigéria, Niger, Čad, Kamerun, Stredoafrická republika, Sudán, Južný Sudán, Eritrea. Tieto krajiny zažívajú najkravavejšie utrpenie kresťanov za posledné desaťročia.

Nábožensky motivované násilie v Afrike neutícha

Počet teroristických útokov vzrástol za posledné roky na 800 ročne. Za posledných 10 rokov vzrástol počet aktívnych extrémistických skupín z 1 na 10. Počet mŕtvych vzrástol z približne z 200 na 2 000 ročne. Na úteku z domova je asi 1 milión ľudí.

Kultúra a náboženstvo sú v týchto krajinách neoddeliteľné. Preto extrémisti zneužívajú islam na radikalizáciu mladých mužov, ktorí žijú biedne životy a obracajú ich na teroristov. Sľubujú im lepší život, riešenie ich problémov. Výsledkom tejto činnosti je utrpenie nevinných.

Modlitebné spojenie s trpiacimi

Pôstny kalendár je služba nadácie ACN všetkým, ktorým nie sú ľahostajné osudy trpiacich bratov a sestier.

Prostredníctvom pôstneho kalendára sa môžu veriaci duchovne spojiť s trpiacimi v afrických krajinách. Týchto ľudí a ich spoločenstvá môžu zahrnúť do každodennej osobnej, či spoločnej modlitby. Tí, ktorí pracujú s deťmi, alebo mládežou, ho môžu použiť ako materiál na prípravu katechéz. Užitočný môže byť aj na hodinách náboženstva a to najmä v rámci online vyučovania.

Na konci každého príbehu sa budeme spoločne modliť modlitbu k svätému Jozefovi, ktorý je patrónom slovenského úradu nadácie ACN. Chceme tak spojiť duchovnú prípravu na Veľkú noc s rokom svätého Jozefa, ktorý vyhlásil pápež František.

Tematická krížová cesta

Súčasťou Pôstneho kalendára je aj špeciálna krížová cesta, ktorej autormi sú katechéti, rehoľníci, či kňazi, ktorí slúžia núdznym v Afrike. K modlitbe tejto krížovej cesty pozýva nadácia ACN všetkých jednotlivcov, spoločenstvá, či farnosti.

TK KBS informoval Ján Tkáč

( TK KBS, jtk; ml ) 20210216039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]