[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pôst je pre rodinu gréckokatolíckeho kňaza Vladislava Marčáka výzva
P:3, 15. 02. 2021 14:33, DOMBratislava 15. februára (TK KBS) Pôst je pre rodinu gréckokatolíckeho kňaza Vladislava Marčáka výzva. “A tie máme radi. Je to čas, kedy chceme sústrediť svoju pozornosť na tri smery. Prvým je Boh. Pozeráme sa na náš vzťah k Nebeskému Otcovi. Snažíme sa dávať Bohu kvalitný čas v modlitbe, a teda prispôsobujeme tomu aj našu rodinnú modlitbu s deťmi či manželskú a osobnú modlitbu,” povedal v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS Vladislav, ktorý pôsobí ako správca farnosti v Šmigovci. Spolu s manželkou sú členmi spoločenstva kňazských rodín Skala. “Ak sa nám podarí modliť krížové cesty, tak sa snažíme prispôsobiť ich chápaniu detí a ísť sa modliť krížovú cestu napríklad do prírody, kde to pre nich nie je len stereotypným odriekaním čohosi,” uviedol.

Súčasťou pôstu je aj askéza. “A to nielen v odriekaní si jedál. Počas pôstu sa snažíme obmedziť sladkosti a aj keď my doma jeme veľa ovocia, počas pôstu ho jeme raz toľko. No obdobie Veľkého pôstu začíname pôstnym jedlom Kolivou v prvom týždni pôstu, čo je krásny dar Cirkvi namiesto sladkostí,” povedal Vladislav Marčák s tým, že každý rok sa snažia predovšetkým reagovať na situáciu v rodine a podľa toho si stanoviť nejakú pôstnu disciplínu.  Jeden rok si urobili zoznam vecí, ktoré potrebujeú dokončiť a snažili sa to priniesť ako sebazaprenie.

Marčákovci majú štyri deti vo veku od 1-8 rokov a aj tie sa snažia nasmerovať na čas, ktorý prichádza aspoň natoľko, nakoľko sú schopné. “Tretím je to, že sa snažíme upriamiť svoj pohľad na ľudí okolo nás. Deťom sa snažíme venovať viac času pri hre, aj v prejavoch lásky a načúvaní byť štedrejší. Často sa vyskytnú aj rôzne otázky, tak sa usilujeme na ne odpovedať tak, aby dokázali chápať obetu Ježiša. Deti vedia krásne reagovať a každým rokom vidíme viac a viac, ako sa ich chápanie prehlbuje a viera, odpustenie, odprosenie za hriech, sa stávajú úplne prirodzenými. Veríme, že aj tento rok prinesie nové požehnanie a najmä prehĺbenie našej vzájomnej lásky,” dodal gréckokatolícky kňaz. 

V pondelok, 15. februára 2021 sa podľa Gregoriánskeho kalendára začína v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Veľký pôst, teda Štyridsiatnica (podľa Juliánskeho kalendára tohto roku o štyri týždne neskôr). Ide o štyridsaťdňové pôstne obdobie prípravy, zamerané na Veľkú noc, ktorá sa v Gréckokatolíckej cirkvi nazýva Pascha. Pôstna liturgia pripravuje na slávenie veľkonočného (paschálneho) tajomstva jednak katechumenov (ohlásených čakateľov na krst), pričom za nich v liturgii prednáša osobitné modlitby, ako aj veriacich tým, že im pripomína krst, ktorí prijali a pobáda ich k pokániu.

( TK KBS, rp; pz ) 20210215041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]