[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V rodine Filičkovcov sa budú spolu cez pôst modliť modlitbu Efréma Sýrskeho
P:3, 15. 02. 2021 13:07, DOMBratislava 15. februára (TK KBS) Michal Filičko s manželkou Janou sú gréckokatolíci, a preto sa snažia v rodine naplno prežívať štyri pôstne obdobia. Petropavlovský, Uspenský, Filipovku a Veľký pôst tzv. Svätú štyridsiatnicu. Ako povedali v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS Michal s Janou, ktorí sú členmi spoločenstva Skala, na pôst pred Veľkou nocou sa pripravujú najviac. “Tento rok sa spojíme celá rodina v spoločnej modlitbe a pôste za konkrétny úmysel,” povedali s tým, že spolu sa modlia večer. Tento rok sa budú spolu modliť modlitbu Efréma Sýrskeho.

Každý člen rodiny má aj svoj osobný postoj k tomuto obdobiu. A vyberá si čoho sa zriekne a za čo sa bude modliť. “O niečo sa podelíme, ale ostatné zostáva v skrytosti, Boh to vie a to stačí. Aj naše tri dcéry (15, 11, 8) veľmi dobre rozumejú, aký je tento pôst dôležitý a ako vie pomôcť nám, ale aj tým, za ktorých ho obetujeme. Už tiež majú vlastnú skúsenosť,” hovoria manželia.

Väčšinou sa pôstia od sladkého, mäsa, televízie, internetu. Dievčat v minulosti sa zaviazali ku každodennej účasti na liturgii počas celého pôstu, čo sa im aj podarilo splniť.

Tento rok je to ťažšie, ale o to odhodlanejšie. “Síce sú zatvorené chrámy, ale naše srdcia nie. Sú otvorené Božiemu slovu, modlitbe, odriekaniu a pokániu. Od 15. februára sme pripravení sa popasovať s nami samými a uzdraviť, nielen seba, fyzicky, ale aj duchovne. Asi najlepšie to vystihuje myšlienka svätého Bazila: "Skrze hriechy sme sa stali chorými, skrze pokánie musíme opäť vyzdravieť”, ” hovoria manželia.

Pokánie bez pôstu je však bezcenné. Preto je v ich rodine je pôst dôležitý, možno nie dokonalý, ale to nie sú ani oni, čo priznávajú. “No náš Boh to vidí a je vždy s nami,” dodal na záver manželský pár.

V pondelok, 15. februára 2021 sa podľa Gregoriánskeho kalendára začína v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Veľký pôst, teda Štyridsiatnica (podľa Juliánskeho kalendára tohto roku o štyri týždne neskôr). Ide o štyridsaťdňové pôstne obdobie prípravy, zamerané na Veľkú noc, ktorá sa v Gréckokatolíckej cirkvi nazýva Pascha. Pôstna liturgia pripravuje na slávenie veľkonočného (paschálneho) tajomstva jednak katechumenov (ohlásených čakateľov na krst), pričom za nich v liturgii prednáša osobitné modlitby, ako aj veriacich tým, že im pripomína krst, ktorí prijali a pobáda ich k pokániu.

Veľkopôstna modlitba sv. Efréma Sýrskeho:

Pane a Vládca môjho života, odožeň odo mňa ducha lenivosti, nedbanlivosti, lakomstva a prázdnych rečí.

Udeľ mne, svojmu služobníkovi, ducha čistoty, pokory, trpezlivosti a lásky.

Áno, Pane a Vládca, daj, aby som videl svoje hriechy a neodsudzoval svojho brata, lebo ty si požehnaný na veky vekov, amen.

( TK KBS, rp; pz ) 20210215035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]