[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť Kežmarok má novinky - pôstny kalendár a prednášky o oltári
P:3, 15. 02. 2021 10:48, DOMKežmarok 15. februára (TK KBS) Pre farnosť Kežmarok pripravili tamojší kňazi farebný Pôstny kalendár 2021. Sú v ňom uvedené konkrétne predsavzatia na každý deň pôstneho obdobia. Veriaci v ňom nájdu výzvy k modlitbe, sebazapreniu a dobrým skutkom.

„Predsavzatia v našom kalendári sú len námetom, lebo verím, že naši bratia a sestry budú odvážne tvoriví a naplnia pôstne obdobie skutkami živej a žitej viery a zbožnosti,“ vysvetľuje kežmarský farár a dekan František Trstenský. Elektronickú verziu pôstneho kalendára si záujemcovia môžu stiahnuť z webstránky farnosti www.fara-kezmarok.sk.

Ďalšou farskou aktivitou je cyklus prednášok o histórii a umeleckej hodnote hlavného oltára, v ktorého strede je socha ukrižovaného Krista, ktorá je dielom majstra Pavla z Levoče. Každý piatok večer o 20:00 sa za pomoci názorných ukážok prihovorí Dr. Jaroslova Grochola, veľký znalec dejín tamojšej Baziliky minor sv. Kríža.

„Ústrednou dominantou našej baziliky je hlavný oltár sv. Kríža, ktorý vznikol v 15. storočí v Krakove. Ide o krídlový oltár, tzn. bočné časti sa dajú otvárať a zatvárať. Predná časť zobrazuje mariánsky cyklus a na zadnej strane sú výjavy z utrpenia Ježiša Krista. Legenda hovorí, že počas reformácie chceli z hlavného oltára odstrániť sochu ukrižovaného Krista. Vtedy údajne prehovorila: „Pretože si ma, ó človeče, tu nepriniesol, ani ma odtiaľto neodnášaj.” Ponúkame všetkým záujemcom načrieť do hlbokého umeleckého a duchovného bohatstva našej baziliky,” približuje aktivitu dekan Trstenský.

Prednášky bude možné sledovať v priamom prenose Kežmarskej televízie a prostredníctvom internetu na - www.fara-kezmarok.sk a www.kukni.sk.

Treťou aktivitou je nová brožúra kežmarského dekana s názvom „Vystúpme na Pánov vrch“. Je to krátky komentár k Ježišovej reči na vrchu v 5. až 7. kapitole Evanjelia podľa Matúša. Veriacim odporúča tieto biblické čítania prerozjímať v pôstnom období. Komentár obsahuje aj niektoré zaujímavosti a spätnú väzbu vo forme zvedavých otázok. Elektronická verzia je na stránke farnosti.

( TK KBS, ft, ml; pz ) 20210215028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]