[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vychádza nový spevník responzóriových žalmov na Cezročné obdobie
P:3, 12. 02. 2021 13:36, DOMRužomberok 12. februára (TK KBS) Katedra hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity (KU) v Ružomberku a univerzitné vydavateľstvo VERBUM vydali spevník responzóriových žalmov na všedné dni (férie) Cezročného obdobia (I. cyklus). Jeho zostavovateľmi sú prof. Rastislav Adamko a Jozef Horvát. Dielo je zavŕšením niekoľkoročného procesu editovania a komponovania žalmových spevov a ponúka obohatenie hudobnej stránky omšovej liturgie.

Spevník tvoria responzóriové žalmy na všetkých 34 týždňov I. Cezročného cyklu (Pondelok - Sobota). Ako v úvode k publikácii vysvetľuje prof. Adamko, "každý zo 150 žalmov má svoju jedinečnú atmosféru, ktorú by mala vystihnúť aj hudba. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre koncepciu, podľa ktorej každý žalmový text má vlastný nápev a objaví sa vždy len v spojení s daným žalmom. Využili sme pri tom už existujúce a v praxi dobre prijaté žalmové nápevy zo skoršie publikovaných častí Liturgického spevníka." 

Ruzomberok, spevnik, zalmy

Mnohé žalmy však bolo potrebné skomponovať nanovo, k čomu okrem editorskej dvojice prispeli aj ďalší známi skladatelia a organisti (Stanislav Šurin, Matej Bartoš a iní). Kritériom pri komponovaní nových spevov bol predovšetkým ich liturgický zmysel: "Pri responzóriových žalmoch ide o spev sólistu, ktorý by mal byť ozdobnejší, melodicky viac rozvinutý a náročnejší, aby tak mohol vytvoriť atmosféru a aj dostatočný časový priestor na meditáciu. Refrén žalmu (responzum) je určený pre celé zhromaždenie, preto je melodicky jednoduchší a rytmicky prispôsobený pre spoločný spev. "

Záujemcovia si spevník môžu objednať za cenu 15 eur (+ poštovné) na e-mailovej adrese jan.gera@ku.sk V prípade kúpy priamo do kostola autori odporúčajú objednať spoločne dva kusy - jeden pre organistu, druhý pre žalmistu, informoval TK KBS prof. Rastislav Adamko, prodekan pre vedu a umenie Pedagogickej fakulty KU v Ružomberku.

( TK KBS, ra, ml; pz ) 20210212022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]