[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 04. 2024   Meniny má Jela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Budzákovci: Návod na dokonalé manželstvo neexistuje, Boh však pomáha
P:3, 12. 02. 2021 07:29, DOM

Bratislava 11. februára (TK KBS) Návod na dokonalé manželstvo podľa Mareka a Gabriely Budzákových neexistuje. „Neexistujú ani osoby, ktoré by ho vytvorili,“ povedali TK KBS. „Každý z nás je iný a Boh nás obdaroval rôznymi darmi, aby sme sa navzájom obohacovali. Je úžasné spoznávať, že ten druhý má to, čo ja nemám a môžeme sa takto navzájom dopĺňať. Nebojme sa toho, že nie sme dokonalí, že sme odlišní. Objavujme tieto rozdiely a tešme sa z nich,“ hovoria pri príležitosti Národného týždňa manželstva Popradčania, ktorí sú manželmi dvadsať rokov.

„V dnešnej dobe pocitov, kedy sme všetci odborníci na všetko a mierou pravdivosti sa často stáva pocit, je náročné odlíšiť istotu či bezpečnosť od falošného pocitu istoty a bezpečnosti. Bezpečie je subjektívny pocit. Náplňou pojmu bezpečnosť sú objektívne i subjektívne aspekty. Objektívny stav bezpečnosti sa vzťahuje na reálne ohrozenie, ktoré je nezávislé od subjektívneho vnímania. Ale bezpečnosť nemusíme chápať len ako stav. V našom manželstve vnímame bezpečnosť ako hodnotu,“ hovoria rodičia troch detí. Zvyknú však hovoriť, že ich majú dva plus jedna. Pretože majú dvoch biologických synov a jedno dievča, ktoré majú v pestúnskej starostlivosti. Okrem týchto troch „majú“ ešte ďalších 9 detí na juhu Slovenska pri Komárne. Sú to Máriini biologickí súrodenci, ktorým pomáhajú.

„Synovia pri otázke bezpečnosti u nás odpovedali s istou dávkou tínedžerského humoru: ,... áno, máme hrubé múry a kvalitné dvere´. Ale hlava rodiny poukázala na hodnotový rozmer: ,mám doma oporu, na ktorú sa môžem spoľahnúť, podeliť sa s radosťou i smútkom...´ a následne zaspieval zlatú abecedu o dobrej žene z Knihy Prísloví: ,Bezpečnosť nachodí srdce jej muža v nej... chválu si zasluhuje žena, čo sa bojí Pána´ (Prís 31, 10-30). Áno, naše manželstvo vnímam ako bezpečný a pokojný prístav, pretože v jeho strede je Boh. A vďaka Jeho milosti môžeme spolu so žalmistom povedať: ,Tak budem kráčať bezpečnou cestou, lebo dbám na tvoje príkazy´ (Ž 119,45); ,Nech pokoj vládne vnútri tvojich hradieb a istota v tvojich palácoch,´ (Ž 122)“ píše Gabriela.

Súčasná koronakríza podľa manželov Budzákových preverí všetky vzťahy, schopnosti a odolnosť voči negatívnym vplyvom a v konečnom dôsledku i našu vieru. „V manželskom kalendári je na mesiac február pri téme Kríza ako príležitosť uvedený citát: ,Vzťahy sa nestávajú silnejšími vďaka dobrým časom. Ale vďaka zlým časom, ktoré boli prekonané s láskou a starostlivosťou.´ (Anmol Andore)

Áno, presne takto vnímame krízy. I keď tie vnútorné náš manželský vzťah obchádzajú, tie vonkajšie vnímame ako príležitosť objaviť niečo nové, posunúť sa niekam inam, prehodnotiť zaužívané stereotypy... V čase koronakrízy musíme všetci znášať isté obmedzenia, ale zároveň tento čas podporuje tvorivosť a mobilizuje rôzne záujmy.

Odkaz prvej vlny epidémie na jar minulého roka bol pre nás jasný a verím, že zanechal nezmazateľnú stopu. Totiž spomalenie, ktoré nastalo, sme vnímali ako mimoriadny Boží dar. Dovtedy sme boli zvyknutí modliť sa spolu každý večer jeden desiatok ruženca, „vyššie dávky“ boli individuálne. No zapojili sme sa do výzvy našich otcov biskupov na modlitbu ruženca za ukončenie pandémie. A zrazu sme zistili, že sa to dá. Desiatok ruženca sme vynásobili konštantou 5, a tak sa ruženec stal súčasťou nášho každodenného života a zárukou pokoja a bezpečia. Duchovné sväté prijímanie bolo taktiež novou skúsenosťou, lebo hoci sme túto prax poznali v teoretickej rovine, veľa príležitostí na jej prežívanie sme nemali.

A o to vrúcnejšie sme spievali Praestet fides supplementum Sensuum defectui – Zmyslov nedostatočnosti, viera vezmi záclonu. Pri absencii Eucharistického Krista sme si hlbšie uvedomili Jeho prítomnosť medzi nami v duchu: ,Kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi´ (Mt 18,20). Pri obmedzeniach verejného slúženia svätých omší a pri našej neúčasti na bohoslužbách sme si akosi viac uvedomili, že v období pred koronakrízou sme chodili do kostola „za“ Kristom a toto milostivé obdobie nás pomaly učí hľadať ho v nás, nechodiť „von“, ale hľadať ho „dnu“ a objavovať nové spôsoby oslavy Boha – ,prichádza hodina, ba už je tu, keď sa praví ctitelia budú klaňať Otcovi v Duchu a pravde. Lebo sám Otec hľadá takých ctiteľov´(Jn 4,23). Veľkonočné triduum sme strávili vo Vatikáne spolu s pápežom Františkom v priamom prenose TV LUX a bola to najkrajšia Veľká noc," odpovedajú Budzákoví, ktorí milujú spoločenské tance, lyžovanie a more.

Obmedzenia im otvorili nové obzory aj v prirodzenej rovine. Keďže celá rodina sú vášniví lyžiari, tak ich obmedzenia tohto druhu zaboleli. Presedlali na skialpinizmus a takto podporujú svoj kardiovaskulárny systém a teambuilding. „Hoci sa pri výstupoch modlí ťažšie ako na lanovke, ale ten pot sa dá tiež hodnotne obetovať,“ hovoria. „A tak sme na lyžiach častejšie ako po iné roky, ale súcitíme aj s tými, ktorí v lockdowne v rámci okresu nemajú zasneženú tatranskú prírodu. Čo nám tiež veľmi chýba, je cestovanie, keďže radi objavujeme nové miesta a ich históriu, zvykneme odskočiť na pár dní za hranice a vystúpiť z kolotoča bežných povinností. Tak sme začali cestovať virtuálne. A za seba musím povedať, že super. Mladší Damián sa mi „vysmieval“: ,mami, aspoň nemusíš hľadať ubytovanie a letenky´, vediac, že tento servis je na mojich pleciach. Totiž, pustila som sa do dlho odkladanej výroby fotokníh z našich výletov. Minulý týždeň som bola v Ríme a prechádzala všetky Porta Santa hlavných bazilík. Momentálne sa nachádzam v San Giovanni Rotondo a zakusujem „rajskú vôňu“ Pátra Pia, ktorý sa mi prihovára: ,Musíte dovoliť svojmu božskému Ženíchovi, aby pôsobil vo vás a viedol vás po chodníkoch, ktoré on sám vyberie´. Stačí sa Ho držať, lebo On je pravý pokoj a bezpečie!" spomínajú manželia.

Ako sa im darí v manželstve tvoriť bezpečné prostredie? Táto otázka im pripomenula skúsenosť, ktorú zažili v istom spoločenstve, kde sa snažili otvoriť tému sexuality. Patria totiž do kežmarského tímu Kurzu na prípravu do manželstva a venujú sa téme Sexualita – doplnkovosť muža a ženy. „Na tému manželskej čistoty ktosi z prítomných poznamenal: ,Máš na mysli, aké sprchové gély používame?´ Aj v tomto prípade by bezpečné prostredie mohlo evokovať protišmykovú podlahu, bezbariérový prístup či pravidelné revízie plynového kotla. Aj to patrí samozrejme k bezpečnosti. Nemecký spisovateľ Erich Kästner povedal: ,Pred manželstvom sa domnievame, že milujeme, až v manželstve sa to učíme.´ Aj my sa snažíme zodpovedne správať v prirodzenej oblasti, dbať na hygienu, R-O-R, čistotu prostredia, v ktorom žijeme, skontrolovať hĺbku dezénu na zimných pneumatikách, doliať vodu do ostrekovačov, dotiahnuť skrutky na lyžiarskom viazaní, starať sa o zdravie... a množstvo iných drobností, ktoré prispievajú k celkovej bezpečnosti. A všetky tieto „bezpečnostné prvky“ sa snažíme vnášať aj do nášho vzťahu. Tým, že sme si sľúbili lásku v dobrom aj v zlom, v šťastí aj v nešťastí, prijali sme na seba záväzok, z ktorého okrem povinností vyplývajú aj výsady a zvláštna Božia ochrana, ktorá vytvára to najbezpečnejšie prostredie. ,Nie je to láska, ktorá udržuje vaše manželstvo, odteraz je to manželstvo, ktoré udržiava vašu lásku´ Dietrich Bonhoeffer.

A to je alfou a omegou dobrého fungovania každého manželského vzťahu. Uvedomenie si, že bezpečnosť nášho manželstva nestojí len na našich, často slabých ramenách, ale tým, že sme uzavreli sviatostné manželstvo pred Bohom, žijeme v tom krásnom manželskom trojuholníku, kde na vrchole je Božský Ženích a ten nás vedie bezpečne cestami života. S Jeho milosťami je samozrejme potrebné spolupracovať, o to sa snažíme aj v našom manželstve - žiť v pravde o sebe, o svojom manželskom partnerovi, o svojej rodine, aj tej širšej. Žiť podľa Božích zámerov s človekom, či už v oblasti manželskej čistoty, vzájomnej úcty alebo ochote odpúšťať,“ hovoria Budzákovci.

Ich vzťah ohrozuje v prvom rade hriech. „Začína to malým, spočiatku nepostrehnuteľným ochabovaním v láske, najprv vo vertikálnom smere vo vzťahu k Bohu, a potom sa to prenáša aj do horizontálnej roviny. Ochota hľadieť na vlastné nedokonalosti a prešľapy klesá, priamo úmerne tomu však stúpa intenzita pohľadu na chyby toho druhého. Človek sa začne pomaly topiť vo svojom egoizme a nedostatok kyslíka poznačí aj kvalitu vzťahu. Lebo keď Boh nie je na prvom mieste, všetko ostatné stráca svoje miesto,“ spomínajú.

Sú vďační za to, že „Boh nám nechal záchranné koleso, lebo kde sa rozmnožil hriech, tam sa ešte väčšmi rozhojnila milosť´ (Rim 5, 20). Sú tu Jeho sviatosti, stačí nám Jeho milosť, ,Lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti´ (2Kor 12,9). To je ten extra kyslík, ktorý nám vždy nanovo umožní zhlboka sa nadýchnuť. Pozrieť sa pravde do očí, nastaviť si zrkadlo a prijať seba i toho druhého. Pokoriť sa, priznať si chybu, poprosiť o odpustenie Boha pred tvárou Cirkvi a prijať pokoj do svojej duše. Pokoj ako ovocie Sviatosti zmierenia, ktoré keď človek raz ochutná, už bez neho nedokáže žiť. Každá modlitba, prijatie Eucharistie, či Sviatosť zmierenia sú tou infúziou, ktorá zásobuje našu dušu potrebnými živinami, je akousi transfúziou cez ktorú v nás prúdi Jeho krv a uschopňuje nás milovať,“ hovoria.

Na Kurze prípravy na manželstvo s obľubou citujú talianskeho herca Marcella Mastroianniho, ktorý prežil v manželstve s jednou manželkou, Florou Carabellou, 46 rokov až do svojej smrti. Pri istej príležitosti povedal: ,Skvelé manželstvo nie je, keď sa dá dokopy dokonalá dvojica. Skvelé manželstvo je, keď sa nedokonalá dvojica naučí tešiť zo svojich rozdielov´. „Boh počíta s našou nedokonalosťou a je dobré, ak sa s ňou naučíme počítať aj my. Je veľmi náročné a v dnešnej dobe sa javí až ako nemožné dosiahnuť úroveň apoštola národov, sv. Pavla, ktorý mal ,záľubu v slabostiach, v potupe, v núdzi, v prenasledovaní a v úzkostiach pre Krista´ (2Kor 12,10). Lebo si uvedomoval, že jeho vlastná slabosť umožňuje konať Jeho sile. Dnes sú v kurze silné a samostatné osobnosti, bez akejkoľvek núdze, obmedzenia, strachu či úzkosti. Chceme byť silní, nezávislí, mať na všetko návod, liek, či zaručenú vakcínu, ktorá nám pomôže vrátiť život do starých koľají. Zvykli sme si na staré dobré koľaje, a tak trochu sme pozabudli kontrolovať smer, ktorým nás vedú. Je dobré občas preveriť ich bezpečnosť, ,pripraviť cestu Pánovi, vyrovnať chodníky´.

Na záver chceme povzbudiť všetkých, ktorí sa v tomto čase koronakrízy nachádzajú v akomkoľvek nebezpečenstve, či ohrození. Nádej plynúca z Vianočného posolstva, ktoré prináša ,pokoj ľuďom dobrej vôle´ nech je pre nás výzvou. Nech nezhasne so svetlami vianočnej výzdoby, ale žiari v našich srdciach naďalej a zapaľuje svetielka nádeje i tým, ktorí ju strácajú.“ dodali manželia Budzákoví pre Tlačovú kanceláriu KBS.

( TK KBS, mbu, ml; pz ) 20210212017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]