[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcidiecézna charita pomáha ľuďom bez domova aj spacími vakmi
P:3, 11. 02. 2021 16:03, DOMKošice 11. februára (TK KBS) Mrazy a nepriaznivé zimné počasie sú najkritickejším časom pre ľudí bez vlastného domova. Na aktuálnu situáciu reaguje aj Arcidiecézna charita Košice, ktorá v svojich nocľahárňach a útulkoch v meste Košice poskytuje dočasnú strechu nad hlavou pre vyše 220 ľudí bez domova. Vďaka sponzorovi v týchto mrazov ponúkajú ľuďom aj spacie vaky, ktoré ich lepšie ochránia a eliminujú dopady počasia na zdravie ľudí. O projekte bude informovať médiá na brífingu v piatok 12. februára 2021 o 10:00 pred bránami Charitného domu sv. Alžbety na Bosákovej ulici v Košiciach.

Už od začiatku roka sa zamestnanci Charitného domu sv. Alžbety snažili vychádzať do terénu medzi ľudí bez domova. Ako približuje Cyril Korpesio, riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice, na ulici sa zamestnanci stretávajú s odmietnutím využiť služby nocľahárne. „Napriek tomu, že majú možnosť byť v teple, mnohí oslovení nechcú rešpektovať pandemický režim spojený so zákazom vychádzania a obmedzených možnosti odchodov zo zariadenia.“ Momentálne majú všetky zariadenia naplnené. Avšak, ako dodáva na zimné mrazy a možný nápor ľudí sú pripravení. „V prípade naliehavej potreby využívame priestor hygienickej očisty, kde ľudia bez domova môžu prenocovať. Ak máme voľné kapacity v zariadení a človek má záujem, ráno absolvuje testovanie na COVID-19.“

Pri prekonávaní súčasných mrazivých nocí sa stali veľkými pomocníkmi spacie vaky, ktoré charita dostala sponzorsky od veľkoobchodného predajcu s potravinami. „Práve v týchto dňoch znamenajú spacie vaky pre Charitný dom sv. Alžbety v Košiciach mimoriadne významný dar, vzhľadom na predpoveď počasia a silné nočné mrazy. Časť z nich poslúži v mobilných domčekoch, kde máme pripravené karanténne miesta pre ľudí bez domova. Rovnako poslúžia tým ľuďom, ktorí to v týchto dňoch potrebujú, aby sme eliminovali ohrozenie ujmy na zdraví ľudí,“ približuje riaditeľ charity.

Ľudia bez domova sú pravidelne testovaní. Pán Korpesio vysvetľuje, že doposiaľ sa im podarilo vírus u pozitívnych klientov včas izolovať a zabránilo sa tak jeho rozšíreniu na celé zariadenie. „Pravidelným testovaním monitorujeme všetkých prijímateľov, aby sme zamedzili šírenie ochorenia. Aj v týchto dňoch máme niekoľko prijímateľov izolovaných. Celú situáciu neustále monitorujeme, aby sme ochránili zdravie najzraniteľnejších,“ uzatvára riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice.

-

Kontakt pre médiá: Silvia Hrabčáková, komunikácia a PR; 0910 842 955; silvia.hrabcakova@charita-ke.sk

( TK KBS, shr, ml; pz ) 20210211023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]