[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Lomničke sa situácia komplikuje, rehoľníčky a kňazi sú k dispozícii
P:3, 11. 02. 2021 14:19, DOMLomnička 10. februára (TK KBS) Pandémia koronavírusu komplikuje situáciu v pastorácii Rómov v spišskej obci Lomnička. „Napriek rôznym opatreniam sa nákaza rozšírila tak, že na kontrolu dodržiavania zákazu vychádzania bez negatívneho testu boli povolaní vojaci,“ informujú z sestry z Kongregácie školských sestier sv. Františka z Assisi, ktoré pôsobia v Lomničke.

„So zhoršujúcou sa pandemickou situáciu boli lomnickí kňazi i sestry nútení pozastaviť skupinové aktivity, a s dospelými aj s deťmi sa stretávajú individuálne podľa ich potrieb. Svoje sily sústredili na zvýšenie informovanosti o dodržiavaní opatrení, ako sa chrániť nákaze a na pozývanie na testovanie. V obci je neustále nedostatok ochranných rúšok, preto sa sestry spolu s rómskymi ženami snažia ušiť svojpomocne čo najviac rúšok a distribuovať ich medzi ľuďmi,“ uviedla Renáta Ocilková, koordinátorka Konferencie biskupov Slovenska pre napomáhanie pastorácie Rómov.

Lomnicka, ruska

Priestory misijného a komunitného centra, kde pôsobia školské sestry a 5 zamestnancov, poskytli k opätovnému testovaniu a zároveň pri testovaní aj pomáhajú. Spolupracujú tiež s Potravinovou bankou a prostredníctvom nej pomáhajú ľuďom s potravinami, ktoré nepredal obchodný reťazec Tesco.

„Aj napriek tejto situácii sú tu sestričky a duchovní otcovia stále pre ľudí, naďalej funguje požičiavanie náradia, kde slúži aj nový pastoračný asistent a pomáha ľuďom s drobnými opravami v dielni, kňazi sú k dispozícii na individuálne sprevádzanie, aj na pomoc s chlapskými prácami. Jedným z cieľov, ktoré by v tomto roku chceli dosiahnuť je stavba kontajnerovej práčovne, ktorá im pomôže zlepšiť hygienické podmienky. Na realizácii tohto projektu sa podieľajú pastorační asistenti,“ dodala Ocilková.

V Lomničke žije takmer 3 500 Rómov. Je tam kostol, fara, Dom Nepoškvrneného srdca Panny Márie. Charitatívnu a misijnú činnosť tam vedú 4 rehoľné sestry a dvaja katolícki kňazi – farár Martin Pasiar s kaplánom Jozefom Gorčákom.

( TK KBS, ren, ml; pz ) 20210211022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]