Bratislava 11. februára (TK KBS) Od 8. do 14. februára 2021 prebieha Národný týždeň manželstva (NTM). Jeho cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Týždeň sa nesie v znamení témy Bezpečne v manželstve. TK KBS tento týždeň oslovila viaceré manželské páry, ktorých odpovede bude zverejňovať v priebehu celého týždňa. Na naše otázky odpovedali hlavný líder Spoločenstva Kňazských A LAických rodín (Skala), ktorý je gréckokatolíckym kňazom Košickej eparchie Peter Horváth s manželkou Silviou.------
- Tento ročník Národného týždňa manželstva sa koná pod heslom Bezpečne v manželstve. Cítite sa v manželstve bezpečne? Je pre vás manželstvo bezpečným a pokojným prístavom?
"Keď dvaja ľudia vstupujú do manželstva, nikdy nie sú stopercentne pripravení na všetko, čo ich čaká a čím budú v spoločnom živote prechádzať. Je mnoho vecí, ktoré život prináša, veľakrát nečakane a mnohé vedia s manželstvom poriadne otriasť. Vtedy sa „voda“ dokáže zvýriť, niekedy až príliš a treba sa chopiť záchranného kolesa, lebo inak neustoja ťažkú situáciu, či nejaký problém. Tým záchranným kolesom v našom manželstve, ktoré vieme s istotou, že vždy príde, je Boh. S Ním sa cítime v našom manželstve bezpečne, máme v srdci pokoj, aj keď okolo zúri búrka."
- Už keď si pri sobáši sľubujeme "neopustím ťa ani v šťastí ani v nešťastí, ale budem ťa milovať, starať sa o teba a vážiť si ťa", vyjadrujeme túžbu a tiež odhodlanie prispieť k tomu, aby to naše manželstvo bolo bezpečným miestom. No sobášom to len začína a my často drobnými rozhodnutiami tvoríme v našej rodine viac či menej bezpečné prostredie. Ako sa vám darí a ako sa dá vytvoriť v manželstve bezpečné prostredie?
"Počas spoločných 17 rokov v manželstve sme sa museli naučiť, a koniec koncov vždy sa učíme vytvárať bezpečné prostredie pre nás manželov a aj pre naše deti. Ak sme k sebe navzájom úprimní, vieme správne komunikovať, prejaviť si vzájomnú lásku a oporu; ak sa vieme obetovať jeden pre druhého a slúžiť si navzájom, to sú najlepšie kroky k vytváraniu bezpečného prostredia v manželstve. Spoločná modlitba toto bezpečie iba umocňuje. O toto všetko bojujeme a cítime, že naše manželstvo je oveľa pevnejšie ako bolo na začiatku."
- Čo ohrozuje váš vzťah? Ak cítite ohrozenie, čo je pre vás v manželstve záchranným kolesom?
"Egoizmus. Akonáhle zabudneme na toho druhého a myslíme viac na seba ohrozujeme náš vztah. V tom momente začína proces izolácie. Skoro vždy za tým stojí hriech. Keď to máme takto pomenované, tak riešením je sviatosť pokánia, teda presnejšie milosrdný Ježiš. Niekedy sú pre nás veľkou pomocou aj iní manželia, priatelia zo společenstva, ktorí nám nastavia zrkadlo. A neraz aj sami od seba podajú záchrannú ruku."
- Je ťažké pochopiť, že v manželstve nemusíme byť dokonalí, ale napriek tomu, môže byť bezpečným miestom?
"V manželstve sa nedá nič ukryť, obzvlášť nie svoje slabosti, čím dlhšie sme spolu, tým viac o sebe vieme, aj tie dobré veci, ale aj tie zlé. Neraz je to nepríjemné až bolestivé, ale aj v raji boli prví manželia nahí a nehanbili sa, začali sa hanbiť až po hriechu."
- Je manželstvo pre vás bezpečným miestom aj počas súčasnej situácie koronakrízy? Čo robíte v tomto čase, aby takým bolo?
Koronavírus je veľmi nebezpečný, preto sa potrebujeme pre ním chrániť, ale nie len fyzicky, ale aj duševne. Preto druhí ľudia, zvlášť tí najbližší, sú v tomto čase veľmi potrební. Tým najbližším človekom je manžel/ka, preto áno, naše manželstvo je v tejto covidovej dobe veľmi bezpečným miestom.