[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Choroba Kataríne Olíkovej pootvorila dvere k Bohu
P:3, 11. 02. 2021 09:25, DOMBratislava 11. februára (TK KBS) Choroba priblížila Katarínu Olíkovú z bratislavskej Trnávky k Bohu. Ako povedala v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS, to, že chorobou nielen pocítila svoju zraniteľnosť, ale ju aj prijala a pochopila, že má na ňu právo, jej pootvorilo dvere k Bohu. “A potreba druhého človeka, v mojom prípade kňaza, ktorý presne vedel, čo povedať, hoci toho povedal veľmi málo, mi dvere otvorila dokorán. Požiadať o pomoc vo chvíľach, kedy sa cítime byť stratení, nám dokáže dať vietor do plachiet. Alebo sa len pevnejšie uchopiť kormidla a zahľadieť sa na miesta, kde by mohol stáť náš maják. Ísť ďalej aj cez rozbúrené hlbočizné vody cítiac, že sa naša loďka môže každú chvíľu potopiť, ale nepovoliť v nádeji, že nás dovedie tam, kam máme ísť. A s vierou, že toto je miesto, kde mám byť, sa snažiť neoblomne klásť jednu nohu pred druhú, aj keď to nepôjde. A keď to pôjde, snažiť sa ešte viac. Na ceste k majáku pochopiť, že ho nosím v sebe v podobe toho, kto mi dožičil túto pozemskú púť,” zdôraznila Katarína.

Katarína sa hrdo hlási k saleziánom na Trnávke a nevie si predstaviť osobnejší vzťah v zmysle akéhosi mostu od "bežných" ľudí k Bohu ako cez nich. “Aj vďaka tomu, ako pristupujú k nám ostatným, ako nás spájajú ako ľudí, vytvárajú akúsi pomyselnú rodinu medzi nami všetkými. Necítiť rozdiel medzi zdravým a chorým, pretože starostlivosť a láska k blížnemu je to, čo naše spoločenstvo spája,” povedala Katarína, ktorú choroba robí všeobecne pozornejšou. “Vo vzťahu k ľuďom som vnímavejšia možno viac na skryté emócie, povedala by som, že viac cítim ako vidím. Už keď človek vidí, je neskoro. Empatia by mala byť základom za každých okolností bez ohľadu na náš stav. Pravdou je, že sa viem asi viac vcítiť do ľudí, ktorí prechádzajú niečím podobným ako ja, pretože si myslím, že prechádzame rovnakým tŕním. Možno len tú bolesť žijeme každý inak,” hovorí Katarína, ktorá podstupuje liečbu v onkologickom ústave.

  

Chorobu vníma Katarína ako dar, pretože jej umožnila ochutnať skutočnosť. “Dokázať sa skloniť k človeku, ktorý kľačí na zemi a podať mu ruku, vyzliecť si bundu a dať ju trasúcemu sa zimou, upiecť koláč a zazvoniť susedke, ktorú poteší, zriecť sa zbytočného prepychu... mohla by som pokračovať donekonečna. Verím v ľudské dobro, vždy som verila a veriť budem. Niekedy sa stačí len usmiať na druhého. Niekedy netreba robiť veľké skutky či gestá, stačia malé, ale s veľkou láskou,” uviedla Katarína, ktorá obdivuje Pannu Máriu. “Cez ňu sa Boh a človek stali jedno. Dokonalé mystérium,” dodala.

Katolícka cirkev dnes slávi liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. Zároveň si pripomína Svetový deň chorých, ktorý ustanovil v roku 1992 svätý Ján Pavol II. Tento svetový deň pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi.

( TK KBS, rp; pz ) 20210211014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]