[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nitriansky biskup Judák napísal knihu Putovanie k zázraku Veľkej noci
P:3, 10. 02. 2021 11:25, DOMNitra 10. februára (TK KBS) Vydavateľstvo Spolku sv. Vojtecha vydalo novú publikáciu pod názvom „Putovanie k zázraku Veľkej noci“. Po úspešných publikáciách pod názvami „Jezuliatko prichádza“, „Jezuliatko opäť prichádza“ a „Jezuliatko medzi nami“, ktoré vyšli na Advent a Vianoce v rokoch 2018, 2019 a 2020, sa čitateľom do rúk dostáva ďalšia publikácia tohto charakteru a z tejto série, pre duchovné prežitie tentokrát pôstneho obdobia a Veľkej noci. Práve pôstne obdobie je ideálnym časom na zamyslenie sa nad hodnotou ľudského smerovania.

Publikácia „Putovanie k zázraku Veľkej noci“ je preto akoby návodom na prežitie týchto dní s radosťou a otvoreným srdcom pre Ježiša Krista. Ako autor v úvode publikácie píše: „Preto nás tajomstvo jednotlivých liturgických období robí účastnými na tajomstve Boha, ktorý sa v Kristovi vydal do našich rúk a kráča zaprášenými cestami našich dejín, aby nám priniesol spásu. Každé obdobie liturgického roka je teda dôkazom Božej lásky k nám hriešnikom a zároveň ponukou Božej milosti. Veľká noc je prvým a najväčším sviatkom kresťanstva. Už dlho predtým, ako kresťania začali sláviť Vianoce, vnímali veľkonočné tajomstvo ako základ a centrum svojej viery. Preto sa veľmi zodpovedne pripravovali na noc všetkých nocí, na Veľkú noc. Kresťanská Veľká noc je zhrnutím podstaty kresťanskej viery. Táto hodnota rozhodla o zodpovednom období prípravy, smrti hriechu a – vyhodení starého kvasu-, aby sme vstúpili do tesného kontaktu so zmŕtvychvstalým Pánom. Táto časť liturgického roka má výraznú aktuálnosť, ako o tom svedčí posolstvo sv. Jána Pavla II. pápeža pre obdobie pôstu 1996: Obdobie pôstu je cestou dynamického a tvorivého rozjímania, ktorá nás pozýva k pokániu, aby sme si obnovili naše predsavzatie angažovať sa za evanjelium, je cestou lásky, ktorá otvára veriacim srdcia pre ich bratov a sestry a ktorá orientuje smerom k Bohu.“

Tomuto cieľu tak chce byť nápomocná aj táto nová publikácia, ktorá má dve časti. V prvej časti pod názvom „Kalendárium“ má čitateľ možnosť každodenne putovať pôstnym obdobím od Popolcovej stredy cez jednotlivé dni pôstnych týždňov, cez dni Veľkého týždňa od Kvetnej nedele, veľkonočného Trojdnia až po II. Veľkonočnú nedeľu. Každá kapitola predstavuje jeden deň, v ktorom čitateľ nájde odkazy na pasáže zo Svätého Písma, o ktorých môže meditovať, ale aj originálnym spôsobom poňatý text, v ktorom sa dozvie mnoho užitočného o jednotlivých pôstnych a veľkonočných dňoch. V druhej časti pod názvom „Veľkonoční ľudia“ sa čitateľ má možnosť zoznámiť s jednotlivými postavami, ktoré zohrali väčšiu, či menšiu úlohu a mali význam pri udalostiach Veľkej noci. Autor na tieto postavy v mnohých prípadoch nazerá z netradičného uhla pohľadu, ktorý tak ponúka inšpiráciu pre zaujatie vlastného postoja a nabáda čitateľa nahradiť tradičné kritické myslenie milosrdným a láskavým prístupom.

Nová publikácia je obohatená o farebné ilustračné fotografie, ale aj  fotografie diel z tvorby akademického maliara Ondreja Zimku, čo ju robí atraktívnou a vhodnou aj ako príležitostný darček. Je dostupná v predajniach Spolku sv. Vojtecha, ako aj v ďalších kníhkupectvách. Autorom novej publikácie je nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, ktorý ju napísal v období druhej vlny pandémie. Venoval ju všetkým, ktorí nesú kríž v akejkoľvek podobe, aby nestrácali nádej vo Veľkonočné ráno.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Nitra, kniha, Judak

( TK KBS, tu, ml; pz ) 20210210020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]