[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 12. 04. 2021   Meniny má Estera       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšli Katolícke noviny, Slovo a Don Bosco dnes, prinášame anotácie
P:3, 10. 02. 2021 10:26, DOMBratislava 10. februára (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny, Slovo a Don Bosco dnes, prinášame ich anotácie.

-----------------------------------------------------------------

Katolícke noviny 6/2021

Najnovšie Katolícke noviny prinášajú rozhovor s nitrianskym biskupom Viliamom Judákom k stému výročiu vysviacky prvých troch slovenských biskupov. Postavenie Katolíckej cirkvi na Slovensku nebolo po rozpade Rakúsko-Uhorska jednoduché. O to väčšia bola radosť, keď pápež Benedikt XV. vymenoval prvých troch slovenských biskupov – Karola Kmeťka, Jána Vojtaššáka a Mariána Blahu.

Pri tejto príležitosti predstavujú aj históriu Nitrianskej diecézy. Nitrianska diecéza vznikla v roku 880 bulou pápeža Jána VIII. Industriae tuae.

Vysvetľujú, prečo máme prosiť Pannu Máriu o uzdravenie nášho ducha. V obraze známych pútnických Lúrd nejde iba o telesné uzdravenie, ale predovšetkým o uzdravenie nášho vnútra. Veď kto nás môže najskôr prinavrátiť na cestu za Ježišom, ak nie jeho Matka?

Rozprávajú sa s donom Mariánom Valábkom, ktorý sa venuje kresťanským rodinám. Osobitný Rok rodiny sa oficiálne začne na slávnosť sv. Jozefa 19. marca 2021. Katolícke noviny zaujímalo, aké spirituálne konzekvencie možno v tomto zmysle očakávať.

Približujú službu Rafaely Hančikovskej z Kongregácie sestier Božského Vykupiteľa v levočskej Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Denne sa modlím, aby som svojimi rukami ošetrovala rany chorých a v nich videla Ježiša,“ hovorí Rafaela Hančikovská, ktorá je sestrou rehoľnou i zdravotnou. Patrí medzi viaceré zasvätené osoby, ktoré v rámci Spišskej katolíckej charity slúžia priamo medzi núdznymi.

V Dome charitas sv. Jána Bosca v Spišskom Podhradí nachádzajú oporu v starobe aj kňazi na dôchodku. O tom, ako vyzerá pastorácia v tomto zariadení Spišskej katolíckej charity, sa Katolícke noviny sa porozprávali s riaditeľom domu a zároveň duchovným otcom Dušanom Galicom.

Približujú aktuálnu situáciu v Iraku, ktorý by mal 5. – 8. marca 2021 navštíviť pápež František. Jedným z miest, kde sa zastaví, bude Karakoš, kresťanmi nazývaný Bagdída, ležiaci 32 kilometrov východne od Mosulu. Pred inváziou Islamského štátu išlo o najväčšie kresťanské mesto v Iraku.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, či môže katolícky veriaci zastávať službu krstného otca alebo krstnej matky pri krste dieťaťa v Evanjelickej cirkvi.

Predstavujú históriu stavania snehuliakov. Podľa Boba Ecksteina, autora knihy Dejiny snehuliaka, pochádza úplne prvá písomná zmienka o snehuliakoch z roku 1380. Nachádza sa v takzvanej Knihe hodín, ktorá v stredoveku slúžila ako modlitebná knižka pre laikov. K tvorcom snehuliakov patrili aj slávni umelci svetového formátu. Napríklad Michelangelo postavil snehuliaka na nádvorí paláca florentského šľachtica menom Lorenzo di Piero de‘ Medici.

TK KBS informovala Zuzana Artimová

-----------------------------------------------------------------

Slovo 03/2021

Svojím novým číslom časopis Slovo vstúpil do slávenia Veľkého pôstu. Byzantská tradícia do tohto obdobia kladie ako vzor mnohých svätých - od otcov, ktorí sa preslávili pôstami, Jána Klimaka, Andreja Krétskeho, či veľkú sväticu kresťanského Východu Máriu Egyptskú. Ďalším svätým je Teodor Tirón. S ním je spojená tradícia pôstneho koláča - kolivy, prípravu ktorého priblížila Terézia Sirotňáková.

Profesor Glasa v svojom príspevku poukazuje na paradoxy, ktoré sú spojené s vakcináciou proti ochoreniu Covid-19.

Slovo v rodine prináša pomoc pri výchove k ľudskej láske. Rodičia často nevedia ako deťom priblížiť ich sexualitu. Článok ponúka návod, ako to urobiť najlepším spôsobom.

Po zamyslení Milana Gábora nad devpeteruvskou ikonou Presvätej Bohorodičky Marta Gromošová poukazuje na to, čo často mylne vnímame ako najpotrebnejšie v živote. A pritom naším prarodičom stačilo omnoho menej.

V goodbooku (čítaj gudbuku) okrem iných aj otec Jozef Maretta ponúka odpoveď na otázku: Čo robiť ak sa bojím diabla. Otec Kyriak zasa mladým približuje tak časté spomínanie svätých otcov v byzantskej liturgii.

Spravodajstvu dominuje spomienka na sesterskú Mukačevskú eparchiu na Ukrajine, ktorá si tohto roku pripomína viacero významných výročí, najmä 250 rokov od svojho kánonického zriadenia.

TK KBS informoval Juraj Gradoš

-----------------------------------------------------------------

Don Bosco dnes 01/2021

Vedie nás nádej, „Hľa, všetko robím nové“ (Zjv 21, 5), tak znie heslo, ktoré hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime vybral pre rok 2021. V prvom tohtoročnom vydaní časopisu don Bosco dnes nájdete jeho krátke predstavenie aj originálny plagát v slovenskom znení.

V tomto školskom roku si Stredná odborná škola svätého Jozefa Robotníka v Žiline pripomína 30. výročie svojho založenia. V čom je táto saleziánska škola výnimočná sa dozviete v článku s názvom Tridsať rokov v službe mladým.

V seriáli saleziánske diela tentokrát predstavíme dielo v Novej Dubnici. V meste, ktoré malo byť pôvode vzorovým mestom ateizmu, zapustili saleziáni natrvalo svoje korene po nežnej revolúcii. Za účinnej pomoci miestnych veriacich tu postupne vybudovali stredisko, farské priestory a pekný moderný kostol svätého Jozefa Robotníka.

Väčšinu digitálnych hier si dnes vieme zahrať i cez aplikácie na mobiloch či tabletoch. Deti vo všeobecnosti milujú hry a zaujímajú sa aj o tie digitálne. O benefitoch novodobých hier aj o ich negatívnych vplyvoch sa dočítate v stálej rubrike mediálna výchova.

Sestry saleziánky sa s nami podelili o svoje skúsenosti a reflexie z konkrétneho života všedných dní, ktoré ich obohatili a boli dôkazom neustáleho Božieho pôsobenia. V článku s názvom Čo napísal každodenný život pozývajú aj nás vnímať čaro bežného života.

Nenechajte si ujsť časopis Don Bosco dnes zadarmo a kontaktujte nás na emailovej adrese donboscodnes@saleziani.sk.

TK KBS informovala Redakcia Don Bosco dnes

-----------------------------------------------------------------

( TK KBS, tk, ml; pz ) 20210210015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]