[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 16. 04. 2021   Meniny má Dana, Danica       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Manželia Kotulovci: Často ďakujeme za dar vernosti
P:3, 10. 02. 2021 10:12, DOMBratislava 10. februára (TK KBS) Monika a Pavel Kotulovci sa cítia bezpečne už od času, kedy spolu začali chodiť . „Vedeli sme, že to myslíme úprimne a že chceme hľadať spoločnú cestu,” povedali v rozhovore pre Tlačovú kanceláriu KBS. Obaja sú saleziáni spolupracovníci a patria pod stredisko na bratislavskej Miletičovej ulici. „Sme spolu už 33. rok a musíme povedať, že vďaka Božej milosti sa cítime v manželstve po celé tie roky bezpečne. Kde inde by to tak malo byť, ak nie v sviatostnom manželskom zväzku, kde sa, aj keď sme veľmi nedokonalí, snažíme hľadať dobro toho druhého? Nemyslíme si, že manželstvo musí byť zákonite aj pokojným prístavom. Človek sa aj na rozbúrenom mori môže cítiť bezpečne ak vie, čo má robiť, že sa plaví na tej správnej lodi a vedie ho ten najlepší Kapitán,” zdôrazňujú manželia.

K vytváraniu bezpečného prostredia nestačí podľa Moniky a Pavla len láska. „Je veľmi potrebná aj vzájomná úcta a vernosť sľubu, ktorý sme si dali pred Bohom,” povedali Kotulovci, podľa ktorých bez Jeho pomoci by to nezvládli a ich egoizmus by nabral obrovské rozmery. „Často ďakujeme za dar vernosti. Je to aj o prioritách, ktoré máme nastavené. Ak je rebríček hodnôt prevrátený, neviem, či dospejeme k prostrediu, v ktorom sa budeme cítiť bezpečne,” upozorňuje manželský pár.

Vzťah podľa nich ohrozujú vlastné slabosti, pokiaľ sa s nimi nesnažíme nejako bojovať. „Záchranným kolesom je viera. Nastavuje nám zrkadlo, v ktorom sa vidíme reálnejšie. Vieme, že je tu niekto, o koho sa môžeme v každej situácii oprieť, aj keď my dvaja zlyhávame. Veríme, že nás má nesmierne rád a že nás nikdy neopustí. Ale sme len ľudia, občas sa môžeme cítiť aj úplne sami. Vtedy nastupuje rozum, ktorý hovorí, čo treba robiť,” konštatujú.

Dnes je podľa Kotulovcov taká doba, že sa tlačí do popredia "dokonalosť". Dokonalé telo, dokonalý byt, dokonalá manželka, dokonalá matka... „Potom nastupuje frustrácia a my strácame pevnú pôdu pod nohami. Život nie je o dokonalosti. Je o pestrosti, o zakopnutiach ale aj vstávaniach. Po toľkých rokoch spoločného života poznáme svoje nedokonalosti, slabé stránky. Starneme a pridávajú sa aj nové. Máme sa však veľmi radi a sme hlboko presvedčení, že niet pre nás dvoch nič lepšieho, ako kráčať spoločne Jemu v ústrety,” zdôraznili.

Koronakríza Moniku a Pavla zaskočila. Prišli obavy rôzneho druhu a prehodnocovali, či majú naozaj dôveru v to, že Pán sa stará a je tu s nimi. Viedlo ich to k prehĺbeniu spoločnej modlitby. „Myšlienka na to, že máme jeden druhého, deti s ich rodinami, že musí nastúpiť solidarita nielen v našom úzkom kruhu ale aj smerom von, nám dodala pokoj do srdca. A tiež pripomínanie si myšlienky, že bez Jeho vôle, sa nám neskriví ani vlások na hlave,” povedali na záver Monika a Pavel.

Od 8. do 14. februára 2021 prebieha Národný týždeň manželstva (NTM). Jeho cieľom je propagovať a podporiť manželstvo ako vzácnu hodnotu pre moderného človeka. Týždeň sa nesie v znamení témy Bezpečne v manželstve. TK KBS tento týždeň oslovila viaceré manželské páry, ktorých odpovede bude zverejňovať v priebehu celého týždňa.( TK KBS, rp; pz ) 20210210014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]